Cüce Palmiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Cüce palmiye olarak bilinen Serenoa repens, şu anda Serenoa cinsinde sınıflandırılan tek türdür. 2,1–3,0 m (7–10 ft) civarında maksimum yüksekliğe kadar büyüyen küçük bir palmiyedir. Subtropikal Güneydoğu Amerika ülkelerine özgüdür, Yaygın olduğu bölge Güney Atlantik körfez kıyı ovaları ve kum tepeleridir. Kumlu kıyı bölgelerindeki sık ormanlar ve yoğun çalılıklarda yoğun, çam ormanlarında veya taşlık tropik ormanlarda seyrek biçimdedir.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Sert gövdeli, çok yavaş büyüyen ve uzun ömürlü bir bitkidir. ABD Florida'da 500-700 yaşında olan türleri bulunmaktadır.Cüce palmiye yaklaşık 20 yaprakla çevrilmiş pervane şeklinde bir palmiyedir. Yaprak sapı türe İngilizce adını veren (Saw Palmetto) (Testere Palmiyesi) ince, keskin dikenlerle donanmıştır. Cüce palmiyenin dikenleri cilde kolayca zarar verebilir üzerinde çalışırken koruma ekipmanları kullanılmalıdır. Yaprakları karasal bölgelerde açık yeşil, kıyısal bölgelerde ise gümüşi beyazdır. Yapraklar 1–2 cm uzunluğunda, yaprakçıklar 50–100 cm uzunluğundadır. Sabal cinsinin palmiye yapraklarına benzerler. Çiçekler yaklaşık 5 mm çapında sarımsı beyazdır, 60 cm uzunluğa kadar yoğun bileşik salkımlarda açarlar. Meyvesi büyük kırmızımsı-siyah sert bir meyvedir, yaban hayatı için ve tarihsel olarak insanlar için önemli bir besin kaynağıdır.

Tıbbi Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Serenoa repens ekstratı prostat kanserli insanların tedavisinde kullanımdı için araştırmalar yapılmıştır. Ancak Amerika Kanser Topluluğu'na göre "mevcut bilimsel çalışmalar" cüce palmiyenin prostat kanserini engellemesi ya da tedavisinde kullanılabileceği iddialarını desteklemiyor. Cochrane Collaboration tarafından yapılan meta-analiz, çift ve üçlü dozlarda bile terapötik olarak verilen palmiye meyvesi ekstraktının, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olan erkeklerde, idrar akışını iyileştirmediğini veya prostat bezi boyutunu iyileştirmediğini buldu.

Etnobotanik[değiştir | kaynağı değiştir]

Cüce palmiye elyafları, Wisconsin ve New York'a kadar kuzeydeki yerli halkların malzemeleri arasında bulundu, bu malzemenin Avrupa temasından önce geniş çapta alınıp satıldığını ileri sürülüyor. Yapraklar, birkaç yerli grup tarafından kesme işlemi için kullanılır, bu nedenle yaygın olarak, Alachua County, Florida'daki bir yerin Kanapaha ("palmiye evi") olarak adlandırılması gerekir. Meyve, Seminoles ve Bahamalar tarafından tam olarak bilinmeyen bir balık zehirlenmesi şeklini tedavi etmek için kullanılmış olabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]