İçeriğe atla

Córdobalı Hosius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Córdobalı Hosius
Piskoposluk bölgesiCordoba
MakamCordoba
Doğum256
Cordoba, Hispania, Roma imparatorluğu
Ölüm359
MezhepHristiyanlık
Córdobalı Hosius
Córdobalı Hosius
HonoredKatolik Kilisesi, Doğu Ortodoks Kilisesi, Doğu Süryani Kilisesi

Córdobalı Hosius (c. 257 – 359), ayrıca Osius ya da Ossius olarak da bilinir, Córdoba episkoposu. Dördüncü yüzyılda Erken Hristiyan Kilisesini bölen Arian İhtilafı'nda Katolik/Ortodoks Hristiyanlığın en meşhur taraftarlarından biridir.

İmparator Konstantin, 316 yılındaki Donatizm İhtilafı da dahil birçok ekümenik konuyu kişisel alakasına almıştı ve Arian tartışmasına bir son vermek istiyordu. Bunu sona erdirmek için Córdoba episkoposu Hosius'u araştırması ve mümkünse ihtilafı çözmesi için gönderdi. Hosius, İmparator'dan açık bir mektup ile donatılmıştı: "Binaenaleyh sizlerin her biri diğerine nezaket gösterecek, sizin sadık kulunuzun tarafsız nasihatlarını dinleyeceksiniz" Fakat Hosius'un çabalarına rağmen tartışma hiddetlenerek devam etti, Konstantin 325 yılında eşi benzeri görülmemiş bir adım attı: Muhtemelen Hosius'un tavsiyesi ile İmparatorluğun dört bir tarafındaki kilise piskoposluk bölgelerinden bu sorunu çözmesi için bir Konsil çağırdı. 325 yılında İznik Konsili, onun da katılımı ile toplanmıştır[1] .

  1. ^ (İngilizce)"Hosius of Cordova". www.newadvent.org. 21 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2024.