Bursa Organize Sanayi Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB), Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesidir. 1961 yılında kurulmuştur. 670 hektarlık toplam alanında 220'den fazla firma faaliyet göstermektedir.

1961 yılında bir müşavirlik firması "Devlet Planlama Teşkilatı" adına, uygun bir sanayi alanı bulmak için Türkiye'nin her tarafında bir araştırma yapmıştır. Bu araştırma özellikle Bursa, İstanbul, Adapazarı, Adana, Mersin ve Zonguldak şehirlerinde gerçekleştirilmiştir.

Bu çalışmalar sonucunda, Bursa'nın bu tür bir proje için Türkiye'deki en uygun şehir olduğuna karar verilmiş ve bu öneri bir raporla sunulmuştur. Bursa Organize Sanayi Bölgesi, türünün gerçekleştirilen ilk örneğidir.

Projeye Bursa Ticaret ve Sanayi Odası sahip çıkmış, ve 1961 yılında kurulmuştur. Türkiye'de ilk modern uygulama olarak, 1962 yılında Milletlerarası Kalkınma Teşkilatı Artık Paralar Fonundan Maliye Bakanlığı'nca sağlanan 26.200.000 TL krediye BTSO'nun %10 oranında katkısı suretiyle kurulmaya başlanmış ve 1966 yılında resmi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Organize Sanayi Bölgesi'ne tahsis edilmiş olan arsalar Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından satın alınarak endüstriler için uygun parsellere bölünmüş ve daha sonra yol, su, drenaj, doğalgaz, elektrik ve telefon gibi altyapı hizmetleri tamamlanmıştır. Konut ihtiyacını karşılamak için ise, Bölgenin yakınındaki arazi yerleşim bölgesi olarak planlanmıştır.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından faaliyet gösteren firmalara her türlü altyapı bakım hizmeti sağlanmaktadır. Ayrıca, çöp toplama, yangın söndürme ve ambulans hizmetleri, firmalara ücretsiz olarak sunulmaktadır. 1992 yılından itibaren doğalgaz hizmeti de verilmektedir.

Başlangıçta Bölge'nin alanı 1.8 milyon metrekareydi ve 4 firma faaliyet halindeydi. Zamanla, parsel talabi arttı ve bu talebe karşılık verilemedi. Genişlemiş olan Bölgenin alanı şu anda, 6.8 milyon metrekareye ulaşmıştır. Bunun 2.450.000 metrekaresi altyapı tesislerinde, 3.850.000 metrekaresi de sanayi arsası olarak kullanılmaktadır.

Organize Sanayi Bölgesindeki işletmelerin her birinin münferiden arıtma yapması pratik olmayacağı düşüncesiyle toplu arıtma sistemi yapılması uygun bulunmuştur. Bu amaçla yapılan yatırım, 1998 yılı içerisinde devreye alınmış ve halen tam kapasiteyle çalışmaktadır. Bu şekilde, ortak ve tek bir kanalizasyondan deşarj edilen Sanayi Bölgesindeki atık suları da müşterek sistemde arıtılması imkânına kavuşmuştur. 2006 yılında atık su arıtma tesisinin kapasitesi 2 katına çıkarılmıştır. Ayrıca ileri seviye arıtma yöntemlerinin kullanıldığı Ultrafiltrasyon Membran Arıtma Sistemi de 2007 yılında faaliyete geçmiştir.

2008 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen çevrenin korunması, iyileştirilmesi, temizlenmesi, her türlü çevre kirliliğin önlenmesi ve çevre bilincinin yaygınlaştırılmasını teşvik için düzenlenen "En Çevreci OSB" yarışmasını kazanmıştır. Çevreye ve kanunlara uyumlu, atıksu arıtma tesislerini tamamlama ve faaliyete geçirme, düzenli atık depolama tesisleri ile bertaraf tedbirlerini alma kriterlerine göre Manisa OSB ile birlikte birinciliğie layık görülmüştür.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan ayrılarak bölge katılımcılarının oluşturduğu Genel Kurul aşamasına geçildiği 10.10.2012 tarihinden sonra BTSO Organize Sanayi Bölgesi olan ismi, Bursa Organize Sanayi Bölgesi olarak değiştirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]