Burhaniye, Geyve

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Burhaniye
—  Köy  —
Sakarya
Sakarya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Geyve
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 349
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 264
İl plaka kodu 54
Posta kodu 54700
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Burhaniye, Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Rumlar tarafından Tanzimat ( تنظيمات ) Fermanı'nın 1839 (Gülhane Hatt-ı Şerif-î) ilanından sonra, Osmanlı Devletinin  Avrupa devletleri  tarafından iyiden iyiye baskı altına alındığını fark eden Rumlar  tarafından YENİKÖY adı ile kurulmuştur.

Yeniköy  Köyü Osmanlı zamanında Rum ve Ermeniler tarafından ipek kozası üretim yeri olarak kullanılır. Burada üretilen kozalar Rum ve Ermeni şehirlerinde (Büyük Saraçlı ve Ortaköy) Gayri Müslim Tüccarlar tarafındanalınarak pazar bulur, buralardaki koza fabrikalarında işlenir. 2 nci Abdulhamit döneminde XIX. Yüzyılda İzmit (Kocaili) Sancağı'nın Demografik Durumu ve İskan Siyaseti üzerine Sancak beyinin 1878 tarihinde bizaati görevlendirdiği  Burhan Bey bu durumu incelemek üzere Geyve yöresine gönderilir. İpek kozasının önemli üretim yerlerinden biri olan bu köyde   (“Çınarlıdere” olarak telaffuz edilen mevkiinin 100 metre kuzeyine) KOZA fabrikası inşaa ettirir Fabrikanın bu köye yapımında Büyüksaraçlı ve Ortaköy’de bulunan Rumlara ait fabrikalar ve koza yetiştiriciliği göz önünde bulundurulur. Stratejik olarak doğru bir yer olduğunu gözlemler, kurulan bu  fabrikanın su ihtiyacını ise doğal kaynak suları ve iki kuyu açtırarak karşılar. Köyün  adı; Kânûn-i Esâsî ( اساسى قانون ) ilanından sonra İzmit Sancağından görevlendirilerek gelen Burhan Beyin adının gayri müslim halkın telaffuz zorluğundan meydana gelen BURHANİYE adı yerleşim yerinin adı olarak dilden dile kulaktan kulağa yayılır. İkinci Muşrutiyetten sonra köyün adı resmi kaynaklarda BURHANİYE  ‘dir.   1912 Balkan

Savaşlarından sonra Rumeli ‘deki Türklerin gördüğü zulüm ve baskılar ve Türk ‘lerin
göçe zorlanması Etapli sorunun ve akabinde 
çözümünden sonra “ 1 Aralık 1926 ‘da imzalanan Atina Antlaşması”  Mübadele şartları kesinleşmiş ve 1926 – 1928 yıllarında
Köye Selanik sancağı ve sancağa bağlı Sevren, Karacaova, Karaağaç, Kılkış,
Kırcaali gibi vilayet ve kazalardan göç ettirilen Pomaklar iskan ettirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz halkı Balkan göçmenlerindendir. Son derece insancıl ve misafir perver ve huzuru bozacak her türlü eylemden kaçınırlar. Devletlerini çok severler özellikle devleti zarara sokabilecek her şeyden itina ile kaçınırlar. ve yemekleri; En kral yemekleri KURU FASULYE ve KAPAMADIR dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakarya iline 42 km, Geyve ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Geçiş İklimi etki alanı içerisindedir. Karadeniz iklimi, Akdeniz İklimi, Karasal iklimlerin geçiş yeridir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 349
1997 339

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2009 Recep KARA
2004 Zekeriya Çoban
1999 Zekeriya Çoban
1994 Hüseyin bölük
1989 Hüseyin bölük
1984 Hüseyin bölük

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Ancak binası atıl durumdadır. burada köy ve yöre halkına hizmet verebilecek bir şekilde tasarlanabilir. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup 15 yılda bir zoraki tamirat görür. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]