Bundesgesetzblatt (Almanya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bundesgesetzblatt
Bgbl 1990.JPG
Tür Resmi gazete
Yayımcı Federal Adalet Bakanlığı
Dil Almanca
Genel merkez Bonn, Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya
Resmî site www1.bgbl.de

Bundesgesetzblatt (Türkçe Federal Resmi Gazete), Almanya'da çıkarılan yasa, kararname, yönetmelik ve genelge gibi düzenlemelerin yayımlanarak yürürlüğe girdiği resmî gazete.

Federal Adalet Bakanlığınca Bonn kentinde hazırlanıp Bundesanzeiger Verlag şirketi tarafından dağıtılmaktadır. Almanya Federal Cumhuriyeti Anayasası'nın seksen ikinci maddesine göre federal kanunların yürürlüğe girmeleri için Bundesgesetzblatt'da yayımlanmaları şarttır. Eğer kanun metninde aksi bir hüküm yoksa federal kanunlar yayımlandıkları tarihten on gün sonra yürürlüğe girmiş olurlar.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sayısı Federal Anayasa'nın ilan edildiği 1949 yılında çıktı. 1871-1945 yılları arasında yayımlanan Reichsgesetzblatt'ın (Türkçe İmparatorluk Resmi Gazetesi) devamı kabul edilmektedir. 1951'den bu yana Roma rakamlarıyla ifade edilen iki bölüm hâlinde çıkmakta, 1998'den beri de İnternet ortamına aktarılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "FEDERAL ALMANYA CUMHURİYETİ ANAYASASI" (PDF). Bundesgesetzblatt. 23 Mayıs 1949. 23 Kasım 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]