Bundesautobahn 13

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bundesautobahn 13
logo
[[Dosya:Harita|290px|logo]]
Tip Otoyol
Başlangıç Berlin, Almanya
Bitiş Dresden, Almanya
Uzunluk 196 km
Geçtiği Yerler Brandenburg ve Saksonya
Harita
Harita


Bundesautobahn 13 (Türkçe: Federal Otoyol 13, kısaltması BAB 13 veya A 13) doğu Almanya'da bulunan bir otobandır. A 13 otoyolu Berlin şehrini Dresden şehrine bağlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

A 13 otoyolunun seyri 1930'ların başlangıcında mevcut hâlinden farklı bir şekilde planlanmıştı. Otoban, başlangıçta Golßen şehri ve Ortrand bölgesi arasından geçen Berlin-Dresden demiryolu boyunca yaklaşık 30 kilometre daha batıdaydı ve bu nedenle Doberlug-Kirchhain, Finsterwalde, Luckau ve Schlieben kentlerini de içeriyordu. Bu planlamaya göre A 12 otoyolu, A 15 otoyol kavşağını ortadan kaldıracak ve Leipzig, Dresden, Berlin ve Cottbus otoyolları arasındaki mevcut boşluğu giderecekti.

Schönefeld kavşağından Teupitz kavşağına ve Dresden Kuzey üçgeninden Ortrand kavşağına kadar olan bölümler 1938'de iki şeritli (her yönde iki şerit) ve Ortrand Ruhland bölümü tek şeritli olarak tamamlandı. Burada ikinci şerit 1939'da trafiğe açıldı. Aynı yıl, 39,5 kilometrelik Ruhland-Calau bölümünü iki şeritli olarak tamamladı. Ayrıca 1940 yılında, Berlin-Dresden rotasının tek şeritli versiyonundaki son boşluk Freiwalde - AD Spreewald'ın boşluğunun kapatılmasıyla tamamlandı. 1962'de bu bölüm iki şerit olarak genişletildi.[1] Başlangıçta, Spreewald otoyol kavşağındaki geçiş yapısı bitmemişti, bu nedenle Dresden şehrinden gelen ve giden araçlar, karşıdan gelen trafikte güney rampalarından geçmek zorunda kaldı. Otoyol üçgeni Spreewald 4 Aralık 1962'de trafiğe açıldı.

Dresden otoyol kavşağı alanında bulunan A 13 otoyolu, 1951'den 1971'e kadar geçici olarak bir motosiklet ve araba yarış pisti olarak kullanıldı.

Otoyolun Prag şehrine uzatılması 2. Dünya Savaşı öncesinde ve Doğu Almanya zamanlarında farklı güzergâhlarda planlandı ancak gerçekleşmedi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kurz notiert.In: KFT [de] 11/1962, S. 482.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]