Bulut odası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Iyonlaştırıcı radyasyon görünür parçaları ile Bulut odası

Bulut Odası ; Ayrıca Wilson odası olarak bilinen bulut odası, iyonizan radyasyon tespit etmek için kullanılan bir parçacık dedektörü.

Animasyonu

En temel haliyle, bir sis odasında su veya alkol aşırı doymuş buharı içeren kapalı bir ortamdır. Yüklü bir parçacık (örneğin, bir alfa ya da beta parçacık) bir karışımı ile etkileşime girer, bu da iyonize olur. (Karışım yoğunlaşma noktasında olduğundan) iyonların bir buğu oluşturacak etrafında yoğunlaşma çekirdekleri olarak hareket ederler. Alfa ve beta parçacıkları yüksek enerjilerde yüklü parçacığın yolu boyunca üretilen birçok iyonları nedeniyle, bir iz sol olduğu anlamına gelir. Bu parçalar farklı şekiller (bir elektron en ince ve düz iken, örneğin, bir alfa parçacığı adlı parça, geniş ve çarpışmalar sapma daha fazla kanıt gösteriyor) var.

Bulut odaları, kabarcık odasının ortaya çıkışına kadar, 1920'lerden 1950'li yıllara kadar önemli rol oynadı. Özellikle, 1932 yılında pozitron keşifleri, 1936 Muon, Carl Anderson (1936 yılında Fizik dalında Nobel Ödülü aldı) ve 1947 yılında kaon tarafından hem detektörleri gibi bulut odaları kullanılarak yapılmıştır. Anderson kozmik ışınları pozitron ve muon algılandı.

Buluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulut Odası Şeması

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]