Bugün Aslında Dündü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Groundhog Day
Yönetmen Harold Ramis
Yapımcı Trevor Albert
Harold Ramis
Senarist Danny Rubin (Öykü)
Harold Ramis
Oyuncular Bill Murray
Andie MacDowell
Chris Elliott
Stephen Tobolowsky
Brian Doyle-Murray
Müzik George Fenton
Dağıtıcı Columbia Pictures
Çıkış tarih(ler)i 12 Şubat 1993 (ABD)
10 Eylül 1993 (Türkiye)
Süre 101 dk.
Ülke  ABD
Dil İngilizce
Bütçe $14,600,000
Hasılat $70.9 milyon (Kuzey Amerika)

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), 1993 yılında sinemalarda gösterilmiş bir komedi filmidir. Harold Ramis tarafından yönetilmiştir. Başrolde Bill Murray ve Andie MacDowell oynamıştır.

"Groundhog Day", 2006 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Şubat'ta hava durumu sunucusu Phil Connors izleyicilerine yaklaşmakta olan bir kar fırtınasının Batı Pensilvanya'yı ıskalayacağını söyler. Yapımcı Rita Hanson, kameraman Larry ve Phil her yıl yapılan Kunduz Festivali için Punxsutawney kasabasına seyahat ederler.

2 Şubat'ta Phil, Cherry Tree otelinde saatli radyoda Sonny & Cher'den "I Got You Babe" şarkısıyla uyanır. Kunduz Günü festivaliyle ilgili haberini yapar. Phil'in tahmininin aksine kar fırtınası bölgeyi vurur ve tüm seyahatlere engel olur. Phil gitmek için bir yol arar ama geceyi Punxsutawney'de geçirmek zorunda kalır.

Bir sonraki sabah, Phil tekrar radyoda "I Got You Babe" şarkısı ve DJ'in aynı esprisiyle uyanır. Phil bir önceki gün yaşadıklarının tekrar ettiğini görür ama başta bunu önemsemez. Yine kasabayı terk etmeye çalışır fakat başarısız olur. Tekrar uyandığında yine 2 Şubat'tır. Phil git gide bir şeylerin farkına varmaya başlar. Phil durumu Rita'ya açar ve Rita onu bir nörologa, nörolog da bir psikologa yönlendirir fakat ikisi de bu olayları açıklayamazlar. Ardından olaylar gelişir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana oyuncu kadrosunun yanı sıra, Ken Hudson Campbell otel koridorundaki adamı, Richard Henzel ve Rob Riley Phil'i her sabah uyandıran radyo sunucularını, Hynden Walch ve Michael Shannon yeni evlenmiş çift Debbie ve Fred'i, Les Podewell evsiz yaşlı adamı, Rod Sell ise Kunduz Günü memurunu oynuyor.[2] Scooter adıyla bilinen kunduz ise Punxsutawney Phil rolünü üstleniyor.[2][3]

Popüler Kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Hava tahmini yöntemi olarak kunduzların kullanımı Bill Murray ve Andy MacDowell'ın oynadığı bu film gösterime girene kadar geniş bir şöhret kazanmamıştı. Bu film $70 milyon doların üzerinde gişe hasılatı ile o yılın en yüksek 13. gişe yapan filmi oldu.[4] Zaman içinde film, klasik haline geldi ve Kunduz Günü etkinliklerinin farkındalığını ve ve bu etkinliğe katılımı arttırdı.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "National Film Registry" (İngilizce). en.wikipedia.org. 13 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2009. 
  2. ^ a b Archerd, Army (1 Haziran 1992). "Wagner thinks 'Pink'". Variety. 29 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2020. 
  3. ^ "Groundhog Day (1993)". bfi.org.uk. 23 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2020. 
  4. ^ "1993 Worldwide Grosses". Box Office Mojo. 13 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
  5. ^ Carlson, Peter (3 Şubat 2004). "His Moment In the Sun". The Washington Post. 23. 18 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2020.