İçeriğe atla

Bucky Barnes

Vikipedi, özgür ansiklopedi

James Buchanan 'Bucky' Barnes, Kaptan Amerika'nın yardımcısı ve dostu olan kurgusal bir karakterdir. Marvel Comics tarafından ilk kez 1941 yılında Kaptan Amerika çizgi romanlarının 1. sayısında yayınlandı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1925 yılında Shelbyville, Indiana'da doğan Bucky, öksüz bir Amerikalı çocuktur. Babasını Amerika 2. Dünya Savaşı'na girmeden önce orduda kaybeden James, ordu maskotu tarafından evlat edinilir. Orduya katılan genç James burada Bucky lakabını alır. Orduda henüz kendisini süper insana dönüştürecek serumu almamış Steve Rogers ile arkadaşlık kuran Bucky, Steve süper insan olduktan sonra yardımcısı olarak 2. Dünya Savaşı'nda yer alır.

Kaptan Amerika ile Hydra'yı yenilgiye uğratan Bucky, Baron Zemo'nun bomba ile yüklü savaş uçağını durdurmaya çalışan Bucky başarılı olamayınca öldüğü düşünüldü ve savaş kahramanı ilan edildi. Ancak Bucky Hydra tarafından bulundu ve donduruldu.

Kış Askeri (Winter Soldier)[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılında çıkan Kaptan Amerika'nın yeni serisinde Bucky'nin aslında ölmediği, Rus bir denizci tarafından bulunup Sovyet askerlerine teslim edildiği açıklandı. Bu hikâyede Sovyet bilim adamları Bucky'nin beynini yıkayıp kopmuş kolu yerine özel vibranyum bir kol ekleyerek, Sovyetlerin Departman X isimli birliğinde suikastçı olarak yıllarca görev aldırdı. Kış Askeri'nin ayrıca Wolverine'in weapon X projesinden kaçması ile ilgisi vardır. Sonrasında Wolverine'in karısı Itsu'yu öldürmüş ve doğmamış oğlu Daken'ı yaralamış ama öldürmememiştir. Yıllar sonra SHIELD ajanı Shanon Carter'ı kaçıran Kış Askeri, Kaptan Amerika tarafından yakalanmış ve geçmişi hatırlamıştır.

Yeni Kaptan Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi romanlarda[1] Marvel evreninde yaşanan iç savaş sonrasında Steve Rogers'ın öldürülmesiyle eski suikastçı kimliğinden kurtulan Bucky, Kaptan Amerika'nın yokluğunda kalkanı ve kostümünü alıp Steve Rogers'ın geri dönüşüne kadar yerine geçerek suçla savaşmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2020.