İçeriğe atla

Brødre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brødre
YönetmenSusanne Bier
YapımcıPeter Aalbæk Jensen
Sisse Graum Jørgensen
SenaristSusanne Bier
Anders Thomas Jensen
OyuncularNikolaj Lie Kaas
Connie Nielsen
Ulrich Thomsen
MüzikJohan Söderqvist
TürüDrama
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i2004 (2004)
Süre117 dakika
Ülke Danimarka
DilDanca

Brødre (Kardeşler) yönetmenliğini Susanne Bier'in üstlendiği 2004 yılı çıkışlı bir danimarka dram filmi. Filmin konusu yönetmen Susanne Bier'in bir gazetede Amerikan hükûmetinin asker eşlerine yönelik bir eğitim programı sunduğunu ve bu program içinde evde hiçbir eşyanın yerinin değiştirilmemesinin gerektiğini okuması üzerine belirlenmiş ve senaryo bu konu üzerine Anders Thomas Jensen ile birlikte yazılmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Danimarka ordusunda görev yapan Michael Lundberg Danimarka'da normal bir hayata sahiptir. Hayatında pek başarılı olamayan kardeşine destek çıkmaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından aldığı bir görev ile Afganistan'a gönderilecek olan Michael, uçağına binmeden önce kardeşini hapishaneden alır. Hapishaneden çıkan Jannik ve Afganistan'a gidecek olan Michael için bir yemek hazırlanır ve her ne kadar kızları istemese de Michael yola koyulur. Afganistan'a geldiğinde aldığı ilk haberlerden birisi, askeriyede görevli bir radar teknisyeninin kaçırılmış olduğudur. Radar teknisyenini aramaya çıktıkları helikopter ise vurulur ve düşer.

Aradan kısa zaman geçmiştir ki 2 asker Michael'in ailesinin evine gelerek onun hayatını yitirdiği haberini verirler. Bütün aile büyük bir şok içerisine girer. Michael'in eşi Sarah, onun öldüğüne inanamamaktadır. Gerçekten de Michael ölmemiştir, Taliban tarafından daha önce kaçırılan radar teknisyeni ile birlikte esir olarak tutulmaktadır. Michael için Afganistan'da tutsak bir biçimde zaman geçerken, onun öldüğünü zanneden eşi ve ailesi kilisede bir tören düzenlerler. Michael'in kardeşi Jannik, Sarah'ya evde yardım etmeye başlar ve mutfağı yeniler. Geçen bu süre zarfında sorumluluk duygusu artan Jannik hem Michael'in kızlarına göz kulak olmaya başlar, hem de bir işe girer. Michael'in ölümü ile oldukça sarsılan Sarah ve Jannik arasında yakın bir arkadaşlık peydah olur. Bir doğum günü hediyesi taksimi sonrası ikili öpüşürler. Mutfağın yenilenmesini tamamlayan Jannik, Sarah ile aralarında yaşanan yakınlaşmadan ötürü özür diler, aynı şekilde Sarah'da özür dilese de, ikili arasındaki yakınlaşma gözle görülür bir biçimde gelişmektedir.

Kurtulacağına yönelik inancını yitirmeyen Michael, onunla birlikte esir olan arkadaşını yüreklendirmektedir. Taliban, Michael'den ele geçirdikleri bir Panzerfaust'un nasıl çalıştığını öğretmesini ister. Bunu takip eden günlerden birinde aniden odalarından çıkartılan ikili biraz hırpalanır. Taliban, Michael'in eline demir bir sopa vererek, Michael'in her gün kurtuluş yolunda ümitlendirdiği diğer esiri döverek öldürmesi konusunda diretir. Şayet Michael, diğer esiri öldürürse yaşayabilecektir. Michael bu isteği ilk olarak reddetse da, daha sonra dayanamayarak diğer esiri öldürür. Aradan geçen kısa zaman zarfında Britanyalı askerler onların bulundukları yeri ele geçirerek, Michael'i özgürlüğüne kavuştururlar. Yaşadığı olay karşısında büyük bir travma içine düşen Michael, başka askerleri gördüğü gerçeğini reddetmeye başlar. Özgürlüğüne kavuşan Michael artık ülkesi Danimarka'ya geri dönebilecektir ancak o artık eski Michael değildir. Michael, normal hayatına döndüğü Danimarka'da bir gün aniden erkek kardeşi Jannik'e karısı ile yatıp yatmadığını sorar, aynı soru aynı günün akşamı Sarah'ya da yöneltilir. Her ikisi de sorulan bu soruyu şiddetle reddederler. Michael'in yaşadığı travma kızları tarafından da fark edilmiştir.

Sarah, ev içerisinde şiddete eğilimi artan, çok farklı takıntılar edinmeye başlayan eşi Michael'in Afganistan'da yaşadıklarını öğrenmek istemektedir. Yaşadıklarını hiçbir şekilde paylaşmayan Michael, gizli bir biçimde öldürdüğü esir askerin ailesini ziyaret etmektedir. Kızlarının birinin doğum gününde çocukluk yaparak Sarah ve Jannik'in birlikte yattıklarını iddia etmesi üzerine artık kontrolden çıkan Michael, Jannik tarafından restore edilen mutfağı yerle bir eder. Korkuya kapılan Sarah hem Jannik'i hem de polisi arayarak yardım ister. Polis, olay mahalline geldiğinde, Michael Jannik ile kavga etmektedir. Polisin silahını ele geçiren Michael daha sonra tutuklanır ve hapse atılır. Filmin son sahnesinde Sarah, hapiste tutulan Michael'i ziyaret eder ve ona Afganistan'da yaşananları anlatmadığı takdirde bir daha kendisinin yüzünü göremeyeceğini söyler. Bunun üzerine Michael hüngür hüngür ağlayarak yaşadıklarını Sarah'ya anlatmaya başlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]