Bozcaada Deniz Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bozcaada Deniz Savaşı sayfasından yönlendirildi)
Bozcaada Deniz Muharebesi
Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları
Tarih14 Haziran 1698
Bölge
Bozcaada, Ege Denizi
Sonuç Osmanlı zaferi
Taraflar
Flag of Most Serene Republic of Venice.svg Venedik Cumhuriyeti
Flag of the Ottoman Empire (1453-1517).svg Osmanlı Devleti
Komutanlar ve liderler
Molino Mezomorto Hüseyin Paşa
Güçler
Kaynağa göre:50 Fırkateyn Kaynağa göre:50-55 Fırkateyn
Kayıplar
16 Fırkateyn battı. Yaklaşık 20 Fırkateyn battı

Bozcaada Deniz Muharebesi Kaptan-ı Derya Mezomorto Hüseyin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması'nın 14 Haziran 1698'de Amiral Molino komutasindaki Venedik Cumhuriyeti Donanması ile Kuzey Ege'de yaptığı deniz muharebesi. 1684-99 Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları içinde Osmanlı-Venedik savaşının bir evresidir.

Muharebenin nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk ordusunun İkinci Viyana Kuşatması'ndan yenilgiyle ayrılmasından sonra Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları başladı. Kutsal İttifak'a giren Venedik Osmanlı Devleti'nin Mora ve Dalmaçya'daki topraklarına saldırdı. Bu bölgeleri işgal eden Venedik, 1645-69 Osmanlı-Venedik Savaşı'nda uzun süre başarıyla yürüttüğü taktiğini kullanmaya karar verdi ve savaşı Ege sahillerine ve Çanakkale Boğazı'nın çevresine yayarak Türk donanmasının Mora'ya takviye kuvvet göndermesine engel olmaya çalıştı.

Bu çereçevede iki gücün donanmaları sekiz kez karşı karşıya geldi. Kaptan-ı Derya Mezomorto Hüseyin Paşa yapmış olduğu ıslahat Türk donanmasının manevra kabiliyetini ve ateş gücünü yükseltmişti. Bu sayede, Türk donanması Venediklilere karşı sekiz deniz muharebesinde galip gelmişti.

Muharebenin gelişmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Haziran 1698 tarihinde Bozcaada açıklarında meydana gelen muharebede Amiral Molino komutasındaki Venedik donanmasını yenilgiye uğratan Türk donanması Kuzey Ege adalarının Venedik tehdidi altına girmesine mani oldu, ancak zaferin 1699'da biten savaşın seyrine büyük bir etkisi olmadı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Anderson, R.C. (2005 orj.1952), Naval wars in the Levant 1559-1853, Liverpool:Liverpool University Press ve Martino ISBN 1-57898-538-2.