Bozağakaraderbendi, Pülümür

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bozağakaraderbendi
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tunceli
İlçe Pülümür
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 32
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0428
İl plaka kodu 62
Posta kodu 62700

Bozağakaraderbendi, Tunceli ilinin Pülümür ilçesine bağlı bir köydür.

Günümüzde Terör olayları nedeni ile ve ekonomik sebeplerden dolayı Bozağakaraderbendi nüfusunun %90'i göç etmiş Pülümür, Erzincan, İzmir, Aydın, İstanbul başta olmak üzere Yurtdışı ve diğer şehirlere dağılmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı "Karadevran" dır (Zazaca: Qerêdewran). 1700´lü yılların ortasında köyü Bozağa satın alır ve ayni zamanda köyün adı Bozağa karadevran (Zazaca: Qerêdewranê Boz Ağayi) diye değişir.

1810 yılında Hozat - Sin köyünden gelen Kırğan (Qırğan) aşiretine bağlı olan Ali Hamo Ağa ve yaklaşık 30 aile Karadevran´a yerleşir. Ali Hamo Ağa, köyü Boz ağanın oğlu Hüseyin ağadan satın alır ve bununla birlikte boz ağa taifesi köyden göç etme durumunda kalır ve batıya (Tahminen: Sivas) giderler.

Ali Hamo Ağa vefat ettikten sonra yerine büyük oğlu Hüseyin Ağa geçer. Hüseyin Ağa (Usên Qırğız adıyla tanınmakda) uzun yıllar yedi köye ve mezraya muhtarlık yapar. 1916 yılında Rus ordusu tarafından Pülümür ilçesi işgal edildir. Hüseyin Ağa Savaş da esir düşer ve öldürülür.

1938'de ise köylülerin çoğu sürgüne gönderilmişler, 1947'de çoğu köylüler tekrar köye geri dönerler. Daha sonra yok olan köyü binbir zorluklar içinde yeniden yaparlar, kimi köylüler de çevre köylere ve Tercan´a göç eder.

Cumhuriyet dönemi sonrası köyün adı tekrar değişitirilmiş ve (Bozağa Karaderbent) Bozağakaraderbendi adını almıştır. Zaza milliyetine mensup olup, köy halkının anadili Zazaca'dır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tunceli iline 85 km, Pülümür ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Karaderbent Köyünde bulunan kaplıca ilçe merkezine 13 km. uzaklıktadır. Kaplıca suyunun akım değeri 0.2 lt/sn, sıcaklığı 25 oC, PH değeri 6.0’dır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 32
2000 37
1997

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]