İçeriğe atla

Bow Wow

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bow Wow
DoğumShad Gregory Moss
9 Mart 1987 (37 yaşında)
Reynoldsburg, Ohio, ABD
TarzlarHip hop, pop rap
Mesleklerrapçi, oyuncu, kayıt yapımcısı
Etkin yıllar1993-günümüze
Müzik şirketiSony, Columbia, So So Def
İlişkili hareketlerJermaine Dupri, Omarion, Soulja Boy Tell 'Em, Chris Brown, Shade Sheist, Yung Berg
Resmî siteMyspace

Shad Gregory Moss veya bilinen adıyla Bow Wow, (9 Mart 1987) Amerikalı rapçi, oyuncu ve kayıt yapımcısıdır. İlk albümünü 2000 yılında 13 yaşındayken yayımlayan Bow Wow, bugüne kadar yayımladığı tüm stüdyo albümleriyle Amerikan albüm listesinde ilk yirmiye girmeyi başarmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bow Wow, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletine bağlı Reynoldsburg şehrinde dünyaya geldi. Teresa Caldwell ve Alfonso Moss'un oğlu olan sanatçı üç yaşında müziğe ilgi duymaya başladı. Kid Gangsta mahlasıyla, altı yaşında rap şarkılar söylemeye başladı. Anı dönemde N.W.A'nin de bir hayranı olan Bow Wow, 1993 yılında Los Angeles'ta bir konsere çıktı. Burada kendine Bow Wow adını veren Snoop Dogg tarafından keşfedildi. Ünlü rap müzik yapımcısı Dr. Dre tarafından Death Row Records'a kaydedilen sanatçı, Snoop Dogg'un çeşitli çalışmalarında arka planda yer aldı. 1998 yılında, on bir yaşındayken yapımcı Jermaine Dupri ile tanıştı. Dupri, sonraki yıllarda sanatçıya destek verecekti.

Müzik hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

On üç yaşındayken Bow Wow, ilk albümü Beware of Dog'u yayımladı. Albüm Amerika'da sekiz numaraya kadar yükseldi. Yine albümden dört tekli yayımlandı. Bu süreçte sanatçı Wild Wild West filminin özgün film müzikleri albümünde yer aldı. 2001 yılında sanatçı, ikinci albümü Doggy Bag'i yayımladı. Albüm Amerikan albüm listesinde on bir numaraya kadar çıktı. Albüm daha sonra iki kez platin plak elde etti.

2003 yılına gelindiğinde, sanatçı üçüncü albümü Unleashed'i satışa çıkardı. Albüm yine listelerde ilk ona girdi. O dönemde Lil olan sıfatını bu albümle beraber resmî olarak attı. Albümde Bow Wow ilk defa Dupri ile çalışmadı. Ancak yine de albüm altın plaket kazandı. Albümde düet çalışmalarında Jagged Edge, Birdman, Mario ve Amerie de yer almaktaydı.

İki yıl sonra 2005 yılında Bow Wow, dördüncü stüdyo albümü Wanted'ı piyasaya sürdü. Albümde Ciara, Like You adlı şarkısıyla sanatçıya eşlik etti. Bu sıralada Ciara ile birlikte olmaya başlayan Bow Wow, kısa süre sonra bu birlikteliği sona erdirdi. Bu dönemde albüm iki kez platin plak elde etti. Hemen sonraki yıl, 2006'da The Price of Fame albümü geldi. Albümde Chris Brown ve T-Pain de yer almaktaydı.

Bow Wow 2007 yılında Omarion ile beraber düet albüm Face Off'u yayımladı. Albüm Amerika'da on bir numaraya kadar yükseldi. 2008 yılının sonlarına doğru Bow Wow, altıncı stüdyo albümü New Jack City II'nun yayımlanacağını duyurdu. Albümde eski bir müzik türü olan new jack swing'in bulunacak olduğu ve eserde T.I. ve Jermaine Dupri'nin çalışmalarının bulunduğu bilinmektedir.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2000 – Beware of Dog
  • 2001 – Doggy Bag
  • 2003 – Unleashed
  • 2005 – Wanted
  • 2006 – The Price of Fame
  • 2009 – New Jack City II