Borsa (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Borsa
Wall Street
Sinema Posteri
YönetmenOliver Stone
YapımcıEdward R. Pressman
SenaristStanley Weiser
Oliver Stone
OyuncularCharlie Sheen
Michael Douglas
Daryl Hannah
Martin Sheen
MüzikStewart Copeland
Görüntü yönetmeniRobert Richardson
KurguClaire Simpson
Dağıtıcı20th Century Fox
Çıkış tarih(ler)i11 Aralık 1987
Süre125 dakika
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe$15,000,000 (tahmini)
Hasılat$43,848,100 (ABD)
Devam filmiMoney Never Sleeps

Borsa (Wall Street) Oliver Stone yönetmenliği ile politik/komedi ve dramatik türlerinin karışık bir halinde çıkmış ABD filmidir.

Başrollerinde Michael Douglas ve Charlie Sheen'in oynadığı film, genç bir borsacı olan Bud Fox'un (Charlie Sheen) büyük ve gözünü para hırsı almış bir adama (Douglas) babası (Martin Sheen, gerçek hayatta da Charlie'nin babası) sayesinde öğrendiği bir bilgiyle gittikçe hayatı değişmektedir. Film Akademi Ödülüne layık görülmüştür.

Michael Douglas, filmdeki performansı ile En iyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü almıştır. Ki, Douglas yine bu filmle Altın Küre ödülüne de layik görülmüştür. Ancak filmin yardımcı kadın oyuncusu Daryl Hannah En Kötü Yardımcı Kadın Oyuncu Razzie Ödülü'nün de sahibi olmuştur. 2007 yılına kadar hem Razzie hem de Akademi Ödülü alan tek film olmuştur. Filmi Oliver Stone ve Stanley Weiser kaleme almıştır. Oliver Stone filmde cameo rolde gözükmektedir. Stone, Charlie Sheene Carl Foxu (Bud Fox'un babası) oynaması için Martin Sheen ve Jack Lemmon'u seçenek olarak sunmuştu. Charlie Sheen ise babası Martin Sheen'i seçti. Charlie Sheen'in daha sonra çektiği Good Advice ve Hot Shots! Part Deux filmleri ve Spin City dizisinin bir bölümü bu filme gönderme yapmaktadır. Hot Shots! Part Deux filminde gönderme yapan repliğin sahibi ise filmde de rol alan Charlie Sheen'in babası Martin Sheen'dir.

Michael Douglas rolle ilgilenmeye başlamıştı ve rolü ona verdiler. Tom Cruise ise rolle ilgilenmiş olsa da, Charlie Sheen'le önceden anlaşma yapılmıştı. Bud Fox rolünü Tom Cruise'ün yerine Charlie Sheen aldı. Film aslında 160 dakika olması lazımdı. Ancak sinema versiyonu için 120 dakikaya kadar indirildi. Silinmiş sahnelerden bazıları filmdeki birçok şeyi açıklarken bazı ilginç bilgiler de vermektedir. Özellikle silinmiş sahnelerden biri Gordon Gekko (Douglas) ve Bud Fox (Sheen) arasındaki gerginliği de Gekko'nun karısı ile Bud'ın görüşmesi ile açıklamaktadır. Daryl Hannah'ın karakterinin kariyerinin ise sekreter olarak başlamasını göstermektedir.