İçeriğe atla

Bonne de Bohemia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lüksemburglu Bonne
Normandiya Düşesi
Kocası ile Bonne
Doğum20 Mayıs 1315
Prag, Bohemya
Ölüm11 Eylül 1349 (34 yaşında)
Maubuisson, Fransa
DefinMaubuisson Manastır, Fransa
Eş(ler)iII. Jean
Çocuk(lar)ı
  • V. Charles Fransa Kralı
  • I. Louis, Anjou Dükü
  • John, Berry Dükü
  • II. Philip, Burgundy Dükü
  • Joan, Navarre Kraliçesi
  • Marie, Bar Düşesi
  • Isabella, Milano Leydisi
HanedanLüksemburg
BabasıBohemya Kralı Johann von Böhmen
AnnesiBohemyalı Elizabeth

Lüksemburglu Bonne veya Lüksemburglu Jutta (20 Mayıs 1315 - 11 Eylül 1349), Bohemya Kralı Johann von Böhmen[1] ve ilk eşi Bohemyalı Elizabeth'in ikinci kızı Jutta (Judith) olarak dünyaya geldi.[2] Fransa Kralı II. Jean'un ilk karısıydı ; ancak, kocası kral olmadan bir yıl önce öldüğü için hiçbir zaman bir Fransız kraliçesi olmadı. Jutta, Lüksemburg Meclisi'nin bir üyesi olduğu için Fransız tarihçiliğinde Bonne de Luxembourg olarak anılıyordu . Çocukları arasında Fransa Kralı V. Charles vardı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran veya Temmuz 1315'te Jutta, Władysław Łokietek'in oğlu, geleceğin Polonya Kralı Büyük Casimir ile nişanlandı, ancak onun yerine Casimir[3] 1325'te Litvanyalı Aldona ile evlendi .

1326'da Jutta, daha sonra Barlı Henry ile nişanlandı . Ancak bu düzenleme bozuldu ve Normandiya Dükü Jean ve gelecekteki Fransa Kralı II. Jean ile evlenene kadar Saint-Esprit manastırında kaldı.

Lloyd. Jean’ın ailesi

Melun'daki Notre-Dame Katedralinde Normandiya Dükü John ile evlendi .akutta 17 yaşındaydı ve geleceğin kralı 13 yaşındaydı. İngilizceye İyi (kadınsı durumda) olarak çevrilebilen Jutta (veya Guta) adı, evlendiğinde Bonne (Fransızca) veya Bona (Latince) olarak değiştirildi.Evlendikten sonra Bonne, Fransız tahtının varisinin karısı oldu ve Normandiya Düşesi ve Anjou ve Maine Kontesi oldu . Düğün altı bin davetlinin huzurunda kutlandı. Genç damadın nihayet Notre-Dame katedralinde şövalye ilan edilmesiyle şenlikler iki ay daha uzadı. Paris'te Bohemya ve Navarre kralları ile Burgundy, Lorraine ve Brabant düklerini bir araya getiren prestijli bir seyircinin önünde John'a şövalye arması verildi .

Bonne sanatın hamisiydi, besteci Guillaume de Machaut onun favorilerinden biriydi.

11 Eylül 1349'da Fransa'nın Maubuisson kentinde otuz dört yaşında hıyarcıklı vebadan öldü.Maubuisson Manastırı'na gömüldü .

Bonne'un ölümünden altı aydan kısa bir süre sonra John, Auvergne Kontesi I. Joan ile evlendi

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nicolle. Poitiers 1356: The Capture Of A King by Nicolle, David. 
  2. ^ "b1520298_001". libmma.contentdm.oclc.org. 8 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2023. 
  3. ^ Kazimierz (1920–1997), Jasiński (1996). "Polityka małżeńska Władysława Łokietka". PAN Biblioteka Kórnicka. 4 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2023.