Bodhrán

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ses örneği

Bodhrán, kısa bir çubuk yardımı ile çalınan, tek taraflı, geleneksel İrlanda davulu.[1] Orijinali 20–65 cm arasında değişiklik gösterirken, davulun kenarları 9–20 cm arasında modeline göre değişiklik gösterir. Davulun ön yüzü genellikle keçi derisinden yapılmıştır,arka tarafı ise tuşenin elle kontrol edilebilmesi için açıktır. Sığ bir gövdeye ve tek cidarlı bir kafaya sahiptir. Bodhran kelimesi, Kelt dil ailesinin bir parçası olan İrlandaca[2]'da "davul" anlamına gelir; tam çevirisi "cilt tepsisi" olarak tercüme edilir. Bodhrán davulunun ilk sözleri ve kullanımları, bodhrán'ın önce bir araç, sonra bir müzik aleti olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Başlangıçta düz geniş bir kap olan bodhrán, turba taşımak için kullanılmıştır.

Bodhrán davulunun müzik sahnesinde ortaya çıkması ancak 1960'larda oldu. Sean Ó Riada, müzik kültürünü ve geçmişini keşfetmesiyle bodhrán davulunu popüler hale getirdi. Ó Riada'nın çalışması bodhrán'ın İrlanda müzik mirasının bir parçası olarak yeniden canlanmasına yol açtı. Bu, “bodhran eski bir davul ama yeni bir müzik aletidir” şeklindeki ünlü sözün doğmasına yol açmıştır.[3]

[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Öztürk, Özhan. "Halkbilim Sözlüğü, Folklor Sözlüğü". ozhanozturk.com. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2017. 
  2. ^ İrlandaca
  3. ^ "A guide to the Irish bodhrán drum". IrishCentral.com (İngilizce). 3 Ekim 2021. 4 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2022. 
  4. ^ "Bodhran". 13 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]