İçeriğe atla

Blinkenlights

Vikipedi, özgür ansiklopedi
IBM 370 Model 145 Sistem Terminali
Blinkenlights yazısı
Harwell Dekatron Bilgisayar, yaklaşık olarak aritmetiği insan hızında yapar. Işıkların izlenmesi, panellerde görüntülenen kareler programının çalışması gibi talimatları ve değişen verileri takip etmenizi sağlar
NSA'nın 1990'lardan FROSTBURG süperbilgisayarı üzerinde Blinkenlights

Blinkenlights, genellikle eski anabilgisayarlarlar, minibilgisayarlar, çok eski mikrobilgisayar ve modern ağ donanımlarının ön panellerde bulunan tanılama ışıkları için kullanılan bir hacker terimidir.

İsmin Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Jargon File buradaki etimoloji'yi sunuyor:[1]

Bu terim, bir zamanlar İngilizce konuşanlar'ın birçok bilgisayar odasını süsleyen meşhur taklit Almanca'daki ünlü w:blackletter-Gothic yazısının son kelimesinden kaynaklanıyor. Bu yazının bir sürümü aşağıdaki gibidir.

: ACHTUNG!
ALLES TURISTEN UND NONTEKNISCHEN LOOKENPEEPERS!
DAS KOMPUTERMASCHINE IST NICHT FÜR DER GEFINGERPOKEN UND MITTENGRABEN! ODERWISE IST EASY TO SCHNAPPEN DER SPRINGENWERK, BLOWENFUSEN UND POPPENCORKEN MIT SPITZENSPARKEN.
IST NICHT FÜR GEWERKEN BEI DUMMKOPFEN. DER RUBBERNECKEN SIGHTSEEREN KEEPEN DAS COTTONPICKEN HÄNDER IN DAS POCKETS MUSS.
ZO RELAXEN UND WATSCHEN DER BLINKENLICHTEN.

Bu can sıkıcılık, IBM'de en az 1955 yılına dayanıyor ve Londra Üniversitesi ATLAS hesaplama sitesinde bu yazıyı 1960'lı yılların başında paylaştığında uluslararasılaşmaya başladı. Yazının farklı sürümleri olsa da çoğu blinkenlights kelimesiyle bitiyor.

İşaret ilk etapta Almanca olarak görünebilir ve yaklaşık olarak Almanca dilbilgisi kullanıyor olsa da, çoğunlukla İngilizce kelimelerin eş anlamlı eş anlamlıları veya (daha uzun kelimelerin bulunduğu durumlarda) gerçek İngilizce kelimeleri içeren kelimelerden oluşan Sahte Almanca bir yazıdır. Bu nedenle, bu işaret genellikle Almancası akıcı olup olmamasına bakılmaksızın birçok İngilizce konuşan kişi tarafından anlaşılabilir bir durumdadır. Bu işaretlerdeki mizahın çoğu kasıtlı olarak yanlış kullanılmış dildir.

Sözde Alman taklitleri, II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Müttefik Devletler makinelerinin dükkanlarında yaygındı. Jargon File dosyasında bir örnek görebilirsiniz.[1] Türkçeye çevrilmiş hali aşağıdakine benzer. Kelimeler sahte Almanca olduğu için tam olarak bir anlamı zaten bulunmamaktadır.

: UYARI
Bu oda, özel elektronik asetat donanımıyla doldurulmuştur.
Sadece ölü uzmanlar için parmak usturma ve bilgisayardan cnoeppkes bastırma izni verilir!
Yani tüm solaklar uzak durun ve akıllı istihbarat beyin fırtınasını rahatsız etmeyin.
Aksi takdirde atılıp atılıp atılacaksınız!
Ayrıca: lütfen durun ve izleyin blinkenlightsı.

Gerçek blinkenlights[değiştir | kaynağı değiştir]

En eski mekanik ve elektron tüpü tabanlı bilgisayarların bitleri ve rakamları tipik olarak büyük, sayıları azdı, bu da görmeyi kolaylaştırdı. Daha sonra onlarca yıl bilgisayarlar, adres, dahili veri yolu ve çeşitli kayıt cihazlarında taşınan değerleri gösteren kontrol lambaları dizileri içerdiler. Bunlar, durdurulmuş bir makinenin anlaşılması veya "tek kademeli olarak çalıştırılması" için kullanılabilir ancak makinenin normal çalışmasıyla bile, yetenekli bir operatör lambaların yüksek hızlı yanıp sönmesinin, büyük bir programın hangi bölümünün yürütüldüğünü söyleyebilirdi; örneğin program sonsuz döngüye kapıldı gibi.

Günümüzde çoğu cihazda güç açma/kapama durumu, sabit disk etkinliği, ağ etkinliği ve "işaretlerin" diğer göstergelerini gösteren göstergelere sahip olmasına rağmen artan işlemci saat hızları, artan bellek boyutu ve geliştirilmiş etkileşimli hata ayıklama araçları ile bu tür panel ışıkları giderek yararlılığını kaybetti.

Orijinal IBM PC'de kullanılan belleğin hangi bölümünü gösterecek LED'lerin kullanıldığını gösteren bir tanılama kartı bulunabilir ve kart el ile kilitlendiğinde veya otomatik olarak tetiklendiğinde 7-segmentli ekranlarda bellek adresini ve veri kodunu gösterebilir.

1980'lerin ortalarında tasarlanan 65.536 işlemcili paralel bilgisayar olan Connection Machine, bir tarafı kırmızı ışıl ışınlar ızgarası ile örtülü siyah bir küptü.

BeBox'ların önündeki işlemci yük monitörleri de "blinkenlights" olarak adlandırıldı.

Crucial Technology'den Ballistix Taktik Tracer bellek modülleri[2] ve Nvidia Titan GTX[3] gibi birçok bilgisayar bileşeni, kullanılan bellek kapasitesi ve bileşenlerin sıcaklığı gibi yararlı bilgileri gösterecek şekilde konfigüre edilebilen kullanıcı tarafından kontrol edilebilir ışıklara sahiptir.

Bu kelime ekran koruyucu, donanım araçları ve diğer nostaljik şeyler de dahil olmak üzere birçok projeye adını verdi. Bazı önemli işletmeler arasında Proje Blinkenlights ve Blinkenlights Arkeoloji Enstitüsü bulunmaktadır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Blinkenlights 3 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. entry in The Jargon File, version 4.4.6, 25 October 2003. jargon-file.org. Retrieved 2015-01-17.
  2. ^ "Crucial Ballistix Tactical Tracer". www.crucial.com. 17 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2015. 
  3. ^ "GeForce Experience GeForce GTX LED Visualizer User Guide". www.geforce.com. 29 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2015. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]