Blaundos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blaundos
Blaundos
Antik kentin simge yapısı
Antik kentin simge yapısı
Konum Türkiye Uşak
Tür Yerleşim
Tarihçe
Kuruluş M.Ö.334
Bağlı olduğu Bergama Krallığı
İlgili kişi(ler) Büyük İskender, I. Antigonos Monophtalmos
Sit ayrıntıları
Buluntu(lar) Harabe kalıntılar, nekropol, tiyatro
Kamusal erişim Açık
M.S. 5. yüzyılda Sebaste piskoposluk merkezine bağlandı
Antik kentin güneyindeki bina kalıntıları

Blaundos, Makedon Krallığı döneminde kurulan antik şehir. Günümüzde Uşak ilinin yaklaşık 40 km güneyinde Sülümenli köyü sınırı içerisinde yer almaktadır.

MÖ 334'te Makedonyalılar tarafından kurulan antik kent Lidya bölgesinde Frigya sınırına yakın bir bölgededir. Bergama Krallığı döneminde askeri bir şehir olan yerleşim, Roma ve Bizans dönemlerinde de stratejik önemdeki konumunu korumuştur.[1] Kentin adının Blaundos olduğu, 1845 yılında W.J. Hamilton tarafından Ulubey' den gelen yazıtı bulması ve yazıtta "Blaundeon Makedonan (Makedonyalı Blaunduslar)" yazmasıyla anlaşılmıştır. Büyük İskender' in ölümünden sonra krallığın generalleri arasında bölünmesiyle bölge I. Antigonos Monophtalmos' un yönetimine geçti. Bergama Krallığı' nın sınır şehri olan Blaundos, MÖ 189 yılında Roma İmparatorluğu' nun denetimine girdi. Bu dönemde de önemini koruyan kent, MS 5. yüzyılda Sebaste piskoposluk merkezine bağlandı[2]. Şehrin sembolü çifte attır. Yerleşimle ilgili son kayıtlar 12. yüzyıldan kalmadır.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kent düz bir burunda, üç tarafı derin ve dik vadiyle çevrili bir yarımada üzerine kurulmuştur. Kentin merkezinin üç tarafı vadiyle çevrili olduğundan kente giriş kuzeydeki kuleli kapıdan sağlanmaktaydı. Giriş kapısı iki büyük kuleden yapılmış olup, kuleler girişin kemerli üst yapısına kadar yıkılmıştır. Surların dışında, yamaca yapılmış olan tiyatro binasından günümüze oturma sıralarından küçük bir bölümü ulaşabilmiştir. Kent içinde İon tarzında yapılmış bir tapınak ve çeşitli büyüklükte yapılar bulunmaktadır. Kentin kuzeyinde nekropol alanı ile doğusundaki vadide kaya mezarları yer almaktadır. Kentte tamamı 14 adet olan, ancak bir tanesi ayakta kalmış kemer vardır.

Çevresindeki 100 m. derinliğindeki kanyon içinden kentin su ihtiyacını karşılayan dere geçmektedir. Lydia Bölgesi’nde Frigya sınırına yakın olan kentin, Helenistik Dönem’de (M.Ö. III. yüzyılda) Makedonya’dan gelenler tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ulubey Tarihinden" Turan Akkoyun
  2. ^ ""1995 Yılı Blaundos(Sülümenli) Kazısı/Kazım Akbıyıkoğlu" 7. Müze kurtarma Kazıları Semineri, 8-10 Nisan 1996, Kuşadası" (PDF). 16 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Ekim 2015. 
  3. ^ "Blaundos Antik Kent". Araştırma yazısı,Yönetmen Tekin Gün. Mootol,Kültür Sanat.Mart 2014. 4 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]