Blanaid Salkeld

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Blanaid Salkeld
Doğum 1880
Ölüm 1959
Meslek Şair, oyun yazarı
Milliyet İrlandalı
Tür Şiir

Blanaid Salkeld (d. 1880 - ö. 1959), İrlandalı şair, oyun yazarı ve oyuncu. Oğlu Cecil ffrench Salkeld, döneminin önde gelen İrlandalı sanatçılarındandır.

Tiyatro[değiştir | kaynağı değiştir]

Abbey Tiyatro'suna oyuncu olarak katıldı ve George Fitzmaurice'ın üç perdelik oyunu The Country Dressmaker'da başrol oynadı. 1930'larda şiirsel oyunlar yazmaya başladı. Bunlardan biri olan Scarecrow Over the Corn, 1941'de Louis le Brocquy'ın sahne tasarımıyla Gate Tiyatrosu'nda sahnelendi.

Şiir[değiştir | kaynağı değiştir]

Salkeld beş şiir kitabı yayımladı: Hello, Eternity (Elkin Mathews 1933), A Dubliner (Dublin: Gayfield 1942), The Fox’s Covert (JM Dent 1935), the engine is left running (Gayfield 1937) ve Experiment In Error (Aldington, Kent: Hand & Flower Press 1955). Bunlardan ilki, Samuel Beckett'tan olumlu eleştiriler aldı.

Eleştiri[değiştir | kaynağı değiştir]

Salkeld, The Dublin Magazine'de birçok kitap eleştirisi yazdı. geniş bir tür yelpazesinden kitaplar hakkında yazdıysa da, çoğunlukla çağdaş şairlerin yapıtlarını ele aldı. (Örneğin Anna Akhmatova ve Pound'un Pisan Cantos eserleri.) Bu yazılarını ayrıca şiirde kadınlara, özellikle de İrlandalı kadınlara ilgiyi artırmak için de kullandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]