Blackwell (seri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blackwell
Tür Macera oyunu
Yapımcı Wadjet Eye Games
Yayımcı Wadjet Eye Games
Yaratan Dave Gilbert
Besteci Peter Gresser, Thomas Regin
Platformlar Microsoft Windows, OS X, Linux, iOS, Android
İlk yayın The Blackwell Legacy
23 Aralık 2006
Son yayın The Blackwell Epiphany
24 Nisan 2014

Blackwell, toplamda beş oyundan oluşan bir macera oyunu serisidir. Seri, bağımsız oyun geliştiricisi Wadjet Eye Games'ten çıkmıştır. Serinin yaratıcısı aynı zamanda bu şirketin kurucusu olan Dave Gilbert'tir. Serinin hikâyesi, genel olarak, hayaletlerin öteki dünyaya gitmelerine yardım eden medyum ve serbest gazeteci Rosangela Blackwell ve onun ruhani kılavuzu Joey Mallone etrafında geçer. En başta on oyundan oluşması planlanan seri, oyun başına harcanan geliştirme zamanın artışı ve geliştiricinin diğer projelerle de ilgilenmesi sebebiyle 5 oyunda hikâye tamamlanır.[1]

Oyun Arayüzü[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin tüm oyunları Adventure Game Studio ile geliştirilmiştir. Bütün hepsi göster ve tıkla arayüzüne sahiptir. Oyuncu, durağan bir sahnede fare imleci ile sahnenin erişilebilir yerlerine tıklayarak karakteri hareket ettirir. Oyunlardaki nesnelerle ve diğer karakterlerle etkileşim yine fare iledir. Oyunlar genel olarak karakter diyalogları ile ilerler. Oyunlarda eşya listesi bulunsa da eşya miktarı ve eşya kullanımını gerektiren bulmaca miktarı görece azdır. Oyuncuyu genel olarak eşya fazlalığı veya bulmacaların zorluğundansa bulmacaların çeşitliliği ve diyaloglarda gizli ip uçları oyalar.[2]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

The Blackwell Legacy[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin ilk oyunu The Blackwell Legacy, 23 Aralık 2006'da çıkmıştır. Hikâyenin baş kahramanı Rosangela (Rosa) Blackwell, New York'ta tek başına yaşayan genç bir serbest yazardır. Geçimini yerel bir gazetede yazdiği köşe yazıları ve haberlerden sağlamaktadır. Tek akrabası, uzun yıllardır komada olan halasıdır ve hikâyenin başında onu kaybeder. Halasının ölümü, Blackwell ailesinin nesillerdir sır gibi saklanan medyumluk mirasının Rosa'ya geçmesine yol açar. Rosa medyum oldugunu ailenin ruhani kılavuzu Joey Mallone'dan öğrenir. Medyum olarak görevi, öldükten sonra bu dünyada mahsur kalmış hayaletlerin öteki dünyaya geçişini sağlamaktır. Joey, Rosa'nın hem babaannesine hem de halasına yardım ettiği gibi Rosa'ya da medyumlukta yardım eder. Oyunda Rosa'nın istemeden üstlendiği bu sorumluluk ve geçmişe dair edindiği yeni bilgilerin Rosa'nın hayata bakışını değiştirmesi işlenir.

Blackwell Unbound[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin ikinci oyunu Blackwell Unbound, 4 Eylül 2007'de çıkmıştır. Bu oyundan itibaren oyuncu hem ana karakteri hem de ruhani kılavuzu kontrol edebilmektedir. Oyun, Rosa'nın halası Lauren Blackwell'in gençliğinde, 70'lerin New York'unda geçer. Lauren, hayatındaki ailevi sıkıntıları çözmektense Joey ile birlikte medyumlukta ustalaşmayı seçmiş yalnız yaşayan genç bir kadındır. Gazetelerden bulduğu şüpheli haberlerin altında bu dünyadan göçememiş bir hayalet olup olmadığını araştırarak kendini oyalarken bir yandan da bolca sigara içmekedir. Oyun, Lauren'in listesindeki olası hayalet hikâyelerinin son ikisi ile başlar. Başta alakasız duran bu iki hikâye, oyun ilerledikçe kesişmeye başlar ve kendi hayatını önemsemeyen Lauren, bu iki hikâyenin gizemini çözebilmek uğruna kendi hayatını riske atar. Ölümle yüzleşen Lauren oyunun sonunda hayattaki önceliklerini yeniden gözden geçirir ve serinin ilk oyununun başlangıç sahnesine yol açacak kararlar için ilk adımını atar.

The Blackwell Convergence[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin üçüncü oyunu The Blackwell Convergence 22 Temmuz 2009'da çıkmıştır. Ana karakter yine ilk oyundaki gibi Rosa'dır. Hikâye, ilk oyunda geçen olaylardan altı ay sonrasında başlar. Rosa, yerel gazetedeki işini bırakmıştır ve yaşadığı medyumluk deneyimlerinden esinlenerek yazdığı bir kitap çıkarmak istemiş fakat başarısız olmuştur. Oyunun başında iflas ettiği için intahar eden bir iş insanının hayaletine yardımcı olur. Daha sonra komşusunun daveti ile bir sanat galerisi açılışına gider. Orada tanıştığı bir film yapımcısının anlattığı hayalet hikâyesini kovalamaya karar verir. Bu sırada araştırma görevlisi oğlunun ölümünden sonra yas tutan bir adamla tanışır. Geçmişte gerçekleşen bu ölüm ile araştırdığı ölüm arasındaki ilişkiyi keşfeden Rosa, bunların aynı kişi tarafından işlenen cinayetler olduğundan emin olur ve gerçekleşecek üçüncü cinayeti engellemeye çalışır. Bu durumun farkına varan katil, Rosa'nın da peşine düşer. Geçmişte halasının da uğraştığı bir düşmanla yüzleşmek zorunda kalan Rosa, Joey ve bir diğer ruhani kılavuzun yardımları ile katilin başka cinayetler işlenmesini tamamen önler. Medyumluktaki başarısı Rosa'ya özgüven veririr ve bu işten para kazandıracak atılımda bulunur.

The Blackwell Deception[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin dördüncü oyunu The Blackwell Deception 12 Ekim 2011'de çıkmıştır. Oyun Rosa'nın profesyonel medyumluk kariyerindeki başarısız bir deneyim ile başlar. Ardından Rosa'nın yakın geçmişinden tanıdığı biri Rosa'dan yardım ister. Rosa'nın bu araştırması sırasında cinayetleri araştıran bir dedektif ile yolları kesişir. Diğer oyunlardaki gibi Rosa, birbirinden bağımsız görünen cinayet ve ölümlerin arasındaki bağı araştırmak ve kanıtlamakla vakit geçirir. Cinayet hakkında öğrendiklerini bu dedektif ile de paylaşmayı ihmal etmez. Araştırması sırasında daha önceden karşılaşmadığı yeni bir kötülükle baş etmek zorunda kalır. Bu yeni düşmanların verebilecekleri zararlardan endişe duyan ve şehirdeki sahte medyumların yarardan çok zarar verdiğini fark eden Rosa, oyunun sonunda yeni işindeki çabalarını para kazanmak yerine kötülüklerle mücadele amacına yönlendirir ve başarı kriterlerini yeniden tanımlar. Hikâye'de aynı zamanda Joey'nin geçmişine de değinilir.

The Blackwell Epiphany[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin beşinci oyunu The Blackwell Epiphany 24 Nisan 2014'te çıkmıştır. Oyunun başında Rosa, bir önceki oyunda tanıştığı dedektif ile profesyonel ilişkilerini artırmıştır ve Rosa bu dedektifin kendisine verdiği harçlık ile geçimini sürdürmektedir. Yine para amaçlı gittiği olay yerindeki işini bitirdikten sonra Rosa'nın medyum olduğunu bilen birisinin cinayete kurban gidişine tanıklık eder. Rosa bu kişinin hayatını kurtaramadığı gibi ruhunun huzur bulmasına da yardımcı olamaz. Bu durumdan rahatsızlık duyan Rosa, bu olayın peşini bırakmaz. Biraz araştırma sonrası kurban ile benzer kaderlere sahip başka insanların olduğunu ve olacağanı açığa çıkaran Rosa bu hayaletlere ve insanlara ulaşmaya çalışır. Hikâyede Rosa'nın karşılaştığı zorluklar, onun önceden farkında olmadığı yanlarını, yeteneklerinin yeni sınırlarını ve hayattaki yerini keşfetmesinde büyük rol oynar. Önceki oyunlarda geçmişi veya geleceği açık bırakılmış hemen hemen bütün hikâye ve karakterler bu oyunda bir sonuca bağlayabilmiştir.[3]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin ilk dört oyunu Adventure Gamers tarafından 5 üzerinden 3.5,[2][4][5][6] son oyunu The Blackwell Epiphany ise 4.5 almıştır.[7] Serinin üçüncü oyunu olan The Blackwell Convergence, dram kategorisinde en iyi yazarlık Aggie Ödülü sahibidir.[8] Serinin beşinci ve son oyunu ise en iyi hikâye, en iyi geleneksel macera ve yılın en iyi macera oyunu dallarında Aggie Ödülü sahibidir.[3]

Bir başka oyun haber ve değerlendirme sitesi olan Gamezebo tarafından ise serinin ilk iki oyunu yine 5 üzerinden 3.5, 3. ve 5. oyunları 4, 4. oyunu da 4.5 almıştır.[9][10][11][12][13]

Bu değerlendirmeler genel olarak karakter gelişimi, ses oyunculuğu ve bulmacaların gerçekçiliği ve yaratıcılığını överken oyunların kısalığından, zor bulmaca eksikliğinden ve görüntü kalitesinin zamanının fazla gerisinde olmasından yakınmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Jack Allin (14 Eylül 2011). "The Blackwell Deception - Dave Gilbert Röportajı". Adventure Gamers. 12 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2020. 
 2. ^ a b Gunnar Harboe (27 Ocak 2007). "The Blackwell Legacy". Adventure Gamers. 12 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2020. 
 3. ^ a b "Best Adventure Game of the Year". Adventure Gamers. 16 Mayıs 2020. 23 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2020. 
 4. ^ Gunnar Harboe (1 Ekim 2007). "Blackwell Unbound". Adventure Gamers. 15 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2020. 
 5. ^ Drummond Doroski (17 Ağustos 2009). "The Blackwell Convergence". Adventure Gamers. 15 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2020. 
 6. ^ Rob Murrant (12 Ekim 2011). "The Blackwell Deception". Adventure Gamers. 25 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2020. 
 7. ^ Peter Mattsson (30 Nisan 2014). "The Blackwell Epiphany". Adventure Gamers. 5 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2020. 
 8. ^ "Best Writing – Drama". Adventure Gamers. 16 Mayıs 2020. 21 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2020. 
 9. ^ "Review of Blackwell Legacy". GameZebo. 21 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 10. ^ "Review of Blackwell Unbound". GameZebo. 21 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 11. ^ "Review of The Blackwell Convergence". GameZebo. 21 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 12. ^ "Review of The Blackwell Deception". GameZebo. 21 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 13. ^ "Review of The Blackwell Epiphany". GameZebo. 24 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]