BlackRock

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
BlackRock
BlackRock old wordmark.svg
Kuruluş 1988
Kurucu Laurence D. Fink
Şehir New York
Önemli kişiler Laurence D. Fink
Çalışan sayısı 5.500 (2007 sonu)
Yan kuruluş BlackRock
Ana sayfa [1]
Vikiveri ögesi

BlackRock merkezi Amerika'nın New York kentinde bulunan sermaye ve risk yönetimi ile uğraşan uluslararası bir yatırım kuruluşudur. Hisseler, büyük sermaye grupları PNC Financial Services ve Merrill Lynch'in de % 80 hisselerinin bulunduğu kısa adıyla NYSE olarak bilinen New York Stock Exchange'da kayıtlıdır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

BlackRock firması, 1988 yılında 88 milyar dolarlık sermayesi ile New York'ta önemli bir kuruluş olan Blackstone Group'a bağlı olarak finans ve yatırım amaçlı kuruldu. Blackstone Group'un kurucuları Larry Fink, Ralph Schlosstein ve Keith Anderson 1992 yılında Blackstone'den ayrılarak kurdukları BlackRock'ı 1999 yılında borsaya soktular. 1995'te firma başarı trendin yakalayınca PNC tarafından devralınma kararı alındı. 2006 yılında BlackRock, Merrill Lynch firması ile resmen birleşti. Bu birleşme sonucu ortaya 1.357 Milyar dolarlık dev bir yatırım şirketi çıktı.

Avrupa ülkelerindeki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

BlackRock, Merrill Lynch Investment Managers hisse senetleri Almanca konuşulan ülkeler olan Almanya, Avusturya'da 200'den fazla, İsviçre'de ise yaklaşık 50 kuruluş tarafından biriktirilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]