Bizim Köy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bizim Köy
Bizim Köy.jpg
Yazar Mahmut Makal
Tür Anı
Yayım 1950
Yayımcı Varlık Yayınları

Bizim Köy, Mahmut Makal'ın 1950'de yayımlanan ve Köy Edebiyatı'nın sembol kitaplarından sayılan deneme türündeki kitabıdır. Kitaptaki yazıların pek çoğu ilk olarak, 1948-1949 yılları arasında "Bir Köy Öğretmeninin Notları" başlığı altında Varlık dergisinde yayımlanmıştır.

Kitabın konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahmut Makal, kitapta köylerde yaşanan işsizlik, susuzluk, toprak ağalığı, aydın-köylü gerilimi, sağlık sisteminin yetersizliği, cahillik, eşkıyalık, dini gelenek ve hurafeler gibi sorunları işlemektedir.[1] O güne kadar pastoral ve şiirsel bir şekilde dile getirilen köylerin sert, sorunlu ve çatışmalı dünyasını gözler önüne sererek zihinlerdeki köy imgesini radikal olarak etkilemiştir. Bu eser ile dönemin yazarları arasında gerçekçi bir köy edebiyatı anlayışı başlar.[2]

Kitabının roman olarak anılmasından özellikle çekinen yazar, eserinin gördüklerinden ve yaşadıklarından oluştuğunu her fırsatta vurgulamıştır. Kitaptaki diyalogların yerel ağızla yazılmış olması ayrıca dikkat çekicidir.

Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bizim Köy, 1950'de bir başyapıttı. 1995'te de bir başyapıt. Anlatılan nesne ya da olayın kendisi sanılacak ölçüde yalın anlatımıyla, sıradanı şiire dönüştüren gözlem gücüyle, yoksulun o soylu ve varla yok arası gülümsemesiyle donanmış genç anlatımcının duyarlı olduğu kadar da nesnel yaklaşımıyla, Bizim Köy yazınımızda bir doruktur...

-Tahsin Yücel (Cumhuriyet)

Bu kitabı okuyan hiçbir milliyetçi ve devrimci Türk, vicdan azabından değil de gönül üzüntüsünden birkaç gece kurtulamaz. Bu kitap, bir milliyetçi ve devrimci Türk'e, onu okutmamak ve unutturmak değil, bütün atılışlarımızla, irademizin ve aklımızın bütün gücü ile, bu geriliği, bu yoksulluğu ve bu kimsesizliği ortadan kaldırmak aşkını verir. Ziraat Enstitüsü'nün, Tıp Fakültesi'nin, Yüksek Mühendis Mektebi'nin ve üniversite kollarının hepsinde öğretmenin bu kitabını okuturdum. Bu kitap üzerine tezler hazırlatırdım...

- Falih Rıfkı Atay (Ulus)

Mahmut Makal yeryüzünde kültüre hizmet etmiş, dünyayı daha iyiye ve daha güzele götürmek için çaba harcamış dört kişiden biridir. Eskiden İstanbul İstanbul'du, taşra da taşra. Romancı, yazar, şair adam kentsoylu olmalıydı. Makal bu çerçeveyi parçaladığında bomba patlatmıştı.

- İlhan Selçuk (Cumhuriyet)

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap orijinal haliyle ve kimi zaman eklemelerle çeşitli dillerde basılmıştır. Makal bu eseriyle 1966 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kuru­luşu UNESCO'nun "Tüm Kitaplarıyla Dünya Kültürüne Hizmet Ödülü"nü almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zeki Coşkun (16 Ağustos 2018). "Mahmut Makal'dan bugüne bitmeyen kavga: Bizim Köy". Gazete Duvar. 28 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Mahmut Makal". Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü. 19 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.