Biyoritim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Biyoritim, insan hayatındaki çeşitli süreçlerin basit matematiksel hesaplarla tahmin edilebileceğini öne süren bir teoridir. Teori, 19'uncu yüzyılın sonlarında Wilhelm Fliess tarafından geliştirildi ve 1970'lerin sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler oldu. Çoğu bilim adamı bu fikrin tesadüften daha fazla tahmin edici gücü olmadığını düşünüyor.[1] Biyoritim teorisi, günlük hayatımızın ritmik döngülerden önemli ölçüde etkilendiğini iddia eder.[2]

Sistemin esası, doğum anımızdan itibaren üç farklı döngüye bağlı olarak dünyaya geldiğimizi savunur. Bunlar fiziksel, duygusal ve zihinsel ahenk döngüleridir. Bu döngüler, doğum anımızla birlikte başlar ve her döngünün uzunluğu birbirinden farklı olduğu için bunlar genellikle farklı ahenklerde devam ederler.

Fiziksel döngü 23 gün, duygusal döngü 28 gün ve zihinsel döngü ise 33 gün uzunluğundadır. Bu üç döngü 0'dan başlar, olumlu ve olumsuz süreçler hâlinde bir dalga şeklinde devam eder. Döngüler olumlu süreçteyse insanın kendisini daha iyi hissettiği söylenebilir.

Hesaplanışı: Eğrilerin fonksiyonları şu şekilde hesaplanır

Fiziksel: sin(2πt / 23),
Duygusal: sin(2πt / 28),
Zihinsel: sin(2πt / 33),
Sezgisel: sin(2πt / 38),
t, insanın doğum ânından itibaren dünyada geçirdiği gün sayısıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Effects of circadian rhythm phase alteration on physiological and psychological variables: Implications to pilot performance"
  2. ^ Philosophy of Science and the Occult, Patrick Grim, SUNY Press, 1982, sayfa 93 "Winning through pseudoscience" ISBN 978-0-7914-0204-7