Biyoenerji (parapsikoloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Biyoenerji, enerji sağaltımı(terapisi), ruhsal şifa ya da enerji tıbbı olarak da bilinen bir tür alternatif tıp dalıdır. Doğaötesi olması nedeniyle sözdebilim sayılmasına karşın uygulayıcıları iyileştirici etkisinin olduğuna inanmaktadır. Savunucuları bedenin ayrı bölgelerine eller ile temas etme, okşama, ovalama, uzaktan el devinimleri ile olumlu etkiler yarattıklarını düşünmektedirler. Reiki, çigong, terapötik dokunma, uzaktan şifa, ruhsal şifa gibi ayrı adlarla da anılan pek çok biyoenerji yöntemi bulunmaktadır.

Biyoenerjiyle ilgili olan evrensel yaşam gücü kavramı zamanında Doğu Avrupa ülkelerinde, özellikle Çekoslovakya ve Sovyetler Birliği’nde parapsikolojik araştırmalarında bulunduğu düşünülerek ortaya atılmıştır. Terim bu kişilerce günümüzde yaygın olarak kullanıldığı biçimiyle “biyolojik kaynaklardan türetilmiş materyallerden edinilen yenilenebilir enerji” anlamında kullanmamıştır. Biyoenerjinin, canlıların bedenlerinden, özellikle insan bedeninden çıkan, her şeye bağlanan, denetlenebilen ve yönlendirilebilen bir enerji türü olduğunu kabul etmektedirler. Destekçileri psikokinezide ve benzeri psişik fenomenlerde de ana rolü bu enerjinin oynadığını düşünmektedir. Terim ilk kez Avusturyalı hekim ve psikanalist Wilhelm Reich (1897-1957) tarafından kullanılmıştır ama Reich terimi sadece “vücuttaki yaşam enerjisi” anlamında ortaya atmıştır.

Resmi kurumlardan bağımsız olarak biyoenerji incelemelerinin yapıldığı Doğu Avrupa ülkelerinde biyoenerjiye dayalı birçok uygulama ve sağaltım yöntemleri geliştirilmiştir. Dr. Zdenek Rejdak, biyoenerjiye dayalı sağaltım yöntemlerinin temellerini, enerji dengesi bozulmuş hastaya, kendi yaşam (vital) enerjisini aktarabilen bir kişiden bu enerjinin aktarımı sağlanarak dengenin yeniden kurulması biçiminde açıklar. Aktarımın biyoenerji akımlarıyla sağlandığı ve uzak mesafeden de gerçekleştirilebileceğine inanılır.

Bilim çevrelerince, deneysel sınamalarının yapılmaması ayrıca süreçle ilgili net, anlaşılır bir açıklamanın da olmayışı nedeniyle reddedilmektedir. Sözde bilim sayılmasına ve günümüzde bazı kurumlarca kullanılmasına karşın sayımsal (istatistiksel) veriler ve fizyolojik incelemeler bu yöntemin etkisinin olmadığını göstermektedir.[1][2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Abbot, NC; Harkness, EF; Stevinson, C; Marshall, FP; Conn, DA; Ernst, E (2001). "Spiritual healing as a therapy for chronic pain: a randomized, clinical trial". Pain 91 (1–2): 79–89. doi:10.1016/S0304-3959(00)00421-8. PMID 11240080. 25 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ So PS, Jiang Y, Qin Y (2008). So, Pui Shan, ed. "Touch therapies for pain relief in adults 9 Eylül 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Cochrane Database of Systematic Reviews (Online) (4): CD006535. doi:10.1002/14651858.CD006535.pub2. PMID 18843720 6 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  • Dharma Ansiklopedi, Dharma Yayınları,İstanbul,2001, s.57-58