Biyoendikatör

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Evcikli böcekler (Trichoptera), su kalitesi konusunda kullanılan bir biyoendikatördür

Biyoendikatörler ya da biyolojik endikatörler çevrenin ya da ekosistemin sağlık durumunu izlemek için kullanılan türlerdir. İşlevleri, populasyonları ve durumları bulundukları çevrenin ya da ekosistemin bütünlüğünün ne derecede olduğunu gösteren biyolojik türler ya da tür gruplarıdır. Biyoendikatör grubuna bir örnek birçok su ekosisteminde bulunan Cephapoda alt sınıfından kabuklulardır. Bu canlılar biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal olarak izlenerek ekosistemlerindeki sorunlar tespit edilebilir. Biyoendikatörler, ekosistemlerinde bulunan çeşitli kirleticilerin birikmesiyle oluşan etkileri hakkında bilgi verdiği gibi fiziksel ve kimyasal testlerle sorunların ne kadardır sürdüğünün tespit edilemediği durumlarda yardımcı olurlar.[1]

Biyomoniör ya da biyolojik monitör, bulunduğu çevrenin kalitesi hakkında nicel bilgi sağlayabilen canlılar olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla, iyi bir biyomonitör kirleticinin bulunduğu çevrede varlığını belirtmenin dışında büyüklüğü ve maruziyet süresi hakkında da bilgi verebilmelidir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Karr, James R. (1981). "Assessment of biotic integrity using fish communities". Fisheries. Cilt 6. ss. 21-27. doi:10.1577/1548-8446(1981)006<0021:AOBIUF>2.0.CO;2. ISSN 1548-8446.