Birlik, Kaynarca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Birlik
—  Mahalle  —
Sakarya
Sakarya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sakarya
İlçe Kaynarca
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 693
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0264
İl plaka kodu
Posta kodu 54650

Birlik, Sakarya ilinin Kaynarca ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Birlik mahallesi, köy halini almadan önce topçu divanı adı altında;Büyük Kaynarca, Dağ ağzı, Arif ağa, Başoğlu, Körük, Kızılcıklı burun , Karpuz kışla, Arap kışla adını taşıyan mezraalardan oluşmuştur.Topçu divanı daha sonra köylere bölünür.İlk tarihlerde çevredeki köy halkları tarafından bir süre Biyirdik olarak söylenmiş ise de resmiyette gerçek adı Birlik mahallesidir.1970'li yıllarda 1600 civarında olan nüfus sayısı mahallenin Orta köy, Başoğlu ve Birlik mahallesi olarak üçe ayrılmasından sonra , nüfus sayısı 600 civarına düşmüştür.Mahallenin gelir kaynakları olmadığından çalışan nüfusun çoğu şehirlere göç etmiştir.Köy halkının Trabzon,Giresun ve Orta Karadeniz bölgesinden geldiği bilinmektedir. Topçu divanına bağlı olduğu son dönemdeki muhtarı rahmetli Bayram Başoğlu divandan ayrıldıktan sonra ise yine rahmetli Şükrü Kulaç ,İzzet Aydoğdu ve Ali Aydemir, Mustafa Balcı,Ali Kahraman,Fahri Yavuzyılaz,Mustafa Aydemir ve Fazlı Boğaz(görevde) muhtarlık yapmışlardır.

    Köy iki tepe arasında tahmini yedi kilometre uzunluğunda bir kilometre genişliğinde iki tepe arasında uzanan bir vadinin iki yamacında kurulmuştur.Geçim kaynağı buğday, mısır, ayçiçeği tarımcılığı ve az da olsa fındık ile büyük baş hayvan yetiştirilerek sağlanır.
     Biyirdik düzü olarak bilinen bu vadiye ilk yerleşenler Hacıoğulları ile Vahit Akdin,Sami Akdin,Hüseyin BOĞAZ(Duacu Hüseyin),Kamil Kulaç,Kamil Aydemir,Yusuf Bulama, Ali Özdemir  ve Mahmut Kangal isimli şahıslar bir hayli kalabalık olan aileleriyle birlikte Birlik mahallesine gelmişler ve Birlik mahalleninü kurmuşlardır.
     Mahallede  3 mahalle vardır;Karpuzlar,karabacak ve keşkeklerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin insaninin cogu ya sehirlerde ya da yurtdisinda yaşamaktadır.Gelenek-görenekleri gibi yemekleri de ağırlıklı olarak karadeniz bölgesindendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1000
2000 693
1997 672

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Daha çok süt sığırcılığı yapılmaktadır.Sütler süt birliği tarafından toplanmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır.köyùn ilk ve tek okulunu1970.,1980 dönem muhtarı rahmetli İZZET AYDOĞDU büyük emeklerle yaptırmıstır.RAHMETLE ANIYORUZ TORUNLARIN. ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesivardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. mahmut kangal

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Kaynarca belde ve köyleri