İçeriğe atla

Bir Zamanlar Askerdik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Zamanlar Askerdik
We Were Soldiers
YönetmenRandall Wallace
YapımcıBruce Davey
Stephen McEveety
Randall Wallace
SenaristRandall Wallace
UyarlamaHal Moore ve Joseph L. Galloway'in We Were Soldiers Once... And Young isimli eseri
OyuncularMel Gibson
Madeleine Stowe
Sam Elliott
Greg Kinnear
Chris Klein
Keri Russell
Barry Pepper
MüzikNick Glennie-Smith
Görüntü yönetmeniDean Semler
KurguWilliam Hoy
StüdyoIcon Productions
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i1 Mart 2002 (2002-03-01)
Süre138 dakika[1]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Almanya
Dilİngilizce
Vietnamca
Fransızca
Bütçe75 milyon $
Hasılat114.660.784 $[2]

Bir Zamanlar Askerdik, başrolünde Mel Gibson'ın oynadığı, yönetmenliğini Randall Wallace'ın üstlendiği, Vietnam Savaşı'nı konu alan 2002 yapımı savaş filmidir. Film, bu savaşta çarpışmış emekli General Hal Moore ve yine aynı savaşta görev yapmış gazeteci Joseph L. Galloway'in birlikte kaleme aldığı We Were Soldiers Once...And Young (Bir Zamanlar Askerdik...Gençtik) isimli kitaptan uyarlanmıştır.

1954 yılında, Birinci Çinhindi Savaşı'nın son senesinde Vietnam'da devriye görevi yapmakta olan bir grup Fransız askeri, Vietnam Halk Ordusu tarafından pusuya düşürülmüş, müfrezedeki subaylar öldürülmüş, teslim olan askerler de diğer Fransızlara göz dağı vermek için kurşuna dizilmiştir.

Aradan geçen 11 yılın ardından, ABD General Hal Moore komutasındaki askerlerle Vietnam Savaşı'na girmiştir. Vietnam'a ulaştıklarında, buradaki ABD üssünün saldırıya uğradığını öğrenir ve kendisine 400 adamını alıp, saldırganları takip edip yok etmesi emredilir. Film bu noktadan sonra kanlı çarpışmalara sahne olur. Savaşa dair bilinmeyen gerçekleri, savaşların yıkıcı sonuçlarını gözler önüne serer.

  1. ^ "WE WERE SOLDIERS (15)". British Board of Film Classification. 12 Şubat 2002. 13 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2012. 
  2. ^ "We Were Soldiers". IMDB. 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2011.