Bir Kayıp Denizci

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Bir Kayıp Denizci (öykü)
Yazarı Gabriel García Márquez
Orijinal ismi Relato de un náufrago
Çevirmen İsmail Yerguz
Ülke İspanya
Özgün dili İspanyolca
Yayınevi Can yayınları
Anadilinde
basım tarihi
1990
Sayfa sayısı 116 sayfa
Boyut ve ağırlık 12.5 x 19.5 cm
ISBN ISBN 975-510-180-2

Bir Kayıp Denizci; Gabriel García Márquez'in Luis Alejandro Velasco adlı denizcinin başından geçenlerin hikâyesini anlattığı eseridir. 28 Şubat 1955'te Antiller denizinde fırtınaya tutulan Kolombiya Deniz Kuvvetlerine bağlı 'Caldas' adlı bir muhripten denize düşüp kaybolan sekiz kişiden birinin hayatta kalma hikâyesidir.

Romandan çok kısa hikâye sayılabilecek bu eserde batan bir gemiden tek başına kurtulan ve günlerce bir salda, nerede olduğunu bilmeden sürüklenen denizcinin (Velasco) başına gelenler anlatılmıştır. Günlerce aç bir şekilde güneşin altında kalan denizci zaman kavramını yitirir. Ölen denizci arkadaşlarından birini yanında görmeye başlar. Onunla konuşur. En sonunda karaya vurur, garip köylüler tarafından bulunur. Sonradan ayakkabı reklamlarına bile konu olan bu denizci reklamda açlıktan ayakkabılarını yemeye çalıştığını ama başaramadığını söyleyerek para kazanacaktır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Luis Alejandro Velasco: Ana kahramandır. On gün salda kalarak köylüler tarafından kurtarıldı.
  • Mary Address: Velasco'nun nişanlısı,dönmediğini öğrenince kiliseye gider. Brezilyalılar tarafından "Maria Direccion" diye çağırılır. Bir arkadaşı sayesinde Velasco ile tanıştı.
  • Luis Rengifo: Velasco'nun yoldaşı. Denizin dalgalarına kapılarak ölür.
  • Julio Amador Caraballo: Velasco'nun diğer yandaşı.