Bimini Adası Yolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Koordinatlar: 25°45′54″K 79°16′48″B / 25.765°N 79.28°W / 25.765; -79.28 Bimini Adası Yolu veya Bimini Yolu, Bahama Adalarındaki Kuzey Bimini Adası açıklarında su altında bulunan kaya oluşumu. Yol 0,8 km boyunda ve doğrusaldır. Yolu oluşturan kayalar kabaca dörtgendir. Yolun oluşumuna dair çeşitli teoriler mevcuttur.

Keşfedilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Eylül 1968 tarihinde Kuzey Bimini Adalarının açıklarında 5.5 metre derinliğinde suda yüzmekte olan J.Manson Valentine suyun altında çok büyük ve uzun bir “kaldırım” olduğunu keşfeder[1]. Kayalardan oluşan ve kuzeydoğu-güneybatı ekseninde ilerleyen bu yol genelde “Bimini Yolu” veya “Bimini Duvarı” olarak bilinir. Bu oluşum çok sayıda jeolog, arkeolog, antropolog, sualtı uzmanları, çok sayıda dalgıç ve sayısız turist tarafından ziyaret edilmiş ve incelenmiştir.Bimini Yoluna ek olarak bununla bağlantılı iki ayrı yapı da bulunmuştur[2].

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bimini Yolu, kıyıya doğru yatay konumda dörtgen, poligon şeklinde düzenli ve düzensiz şekilde bulunan kayalardan oluşur. Birçok kitapta yolun anlatımındaki kayaların dörtgenliği ve düzenliliği abartılmaktadır.[3] Yolu oluşturulan kayalar 3 ila 4 metre uzunlukta ve 2 ila 3 metre genişlektedir. Büyük kayalarda birbirleriyle uyumlu geçişler görülürken küçük kayalarda bu özellik gözlemlenmemektedir. Kayaların köşelerinde gözlemlenen aşınmalar yolun yoğun olarak maruz kaldığı biyolojik, fiziksel ve kimyasal süreçleden ileri gelmekte ve kayaların imalatındaki olası alet izlerini yok etmiştir.[4]

Yolun yaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Değişik tekniklerle yolun yaşı hesaplanmaya çalışılmıştır. Bu denemelerde yolu oluşturan kayaların radyo karbon yöntemiyle yaşı ve yolun bulunduğu bölgedeki kireç taşlarının yaşı uranyum-toryum yöntemiyle belirlenmeye çalışılmıştır.

1978 yılında yapılan radyokarbon testlerinden[5] kaya örneklerinin ortalama 3500 yıllık olarak saptanmıştır. Jeologların teorilerine göre yolun oluşumu önce kayaç katmanlarının su seviyesinin altında oluşması ve yaklaşık 1000 yıl sonrasında su yüzeyiyle temas ederek aşınmaya başladığı yönündedir.[6]

Bimini Yolunun insan yapımı olduğunu savunanlar ise yapılan radyo karbon testlerini geçersiz olduğunu iddia etmektedir.[7]

Jeolojik açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeologlar ve arkeologlar arasında kabul gören açıklama Bimin Yolunun doğal bir süreçte kumsal taşlarının oluşarak dörtgenler, poligonlar ve şekilsiz geometrik cisimler şeklinde parçalanmasıyla oluştuğudur. Benzer yolların dünyada çok sayıda bulunduğunu da bu argümanı kuvvetlendirmektedir[8]:

 • Eaglehawk Neck, Tazmanya, Avustralya
 • Fenike Kalesi, Oklahoma, ABD
 • Battlement Mesa, Colorado, ABD
 • Bouddi Yarımadası, Sydney, Avustralya
 • Arches Ulusal Anıtı, Utah, ABD
 • Tortugas, Florida, ABD

Yolun insan yapısı olduğuna dair teoriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak doğal olarak oluşan bir yapı olarak kabul edilse de Bimini Yolunu şeklinden ve yapısını oluşturan taşlardan dolayı bilinerek yapılmış bir yol veya duvarın parçası olarak kabul eden teoriler bulunmaktadır. Ancak bu iddialar bilimsel olarak kanıtlanamamış ve akademik çevrelerce kabul görmemiştir.

Bimini Yolunun doğal yollarla olduğuna dair yeterince delil bulunmadığını iddia eden bilim çevreleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında zoolog Joseph Manson Valentine, dilbilimci Charles Berlitz, psikolog Gregory Little, antropolog Cedric Leonard ve denizbilimci Dimitri Rebikoff sayılabilir. Bu çevreler Bimini Yolunda birden çok katman halinde döşenmiş kaya yapısı bulunduğunu iddia etmektedir.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Valentine, J. M., 1969, Archaeological enigmas of Florida and the Western Bahamas. Muse News (Miami Museum of Science). cilt. 1, s. 26-29,41-47
 2. ^ Gifford, J.A., ve M.M. Ball, 1980, Investigation of submerged beachrock deposits off Bimini. National Geographic Society Research Reports. cilt. 12, s.21–38.
 3. ^ McKusick, M., 1979, The Bimini underwater discoveries. Explorer Journal. cilt. 58, no. 1, s.40-43.
 4. ^ Shinn, E. A., 2009,The mystique of beachrock 26 Ekim 2009 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi (27 Eylül 2009 tarihinde erişilmiştir) in Perspectives in Carbonate Geology: A Tribute to the Career of Robert Nathan Ginsburg, P. K. Swart, G. Eberli, ve J. A. McKenzie, eds., s. 19-28. International Association of Sedimentologists Special Publication no. 41.
 5. ^ Calvert, P.M., D.S. Introne, J.J. Stipp, 1979, University of Miami radiocarbon dates XIV. Radiocarbon. cilt. 21, no. 1, s.107-112
 6. ^ Davaud, E., and A. Strasser, 1984, Progradation, cimentation, erosion: evolution sedimentaire et diagenetique recente d'un littoral carbonate (Bimini, Bahamas), Eclogae Geologicae Helvetiae. cilt. 77, no.3, s.449-468.
 7. ^ 1421 adlı eserinde Gavin Menzies Bimini Yolunun Atlantik Okyanusunda bulunan Çinli Amiral Zheng He komutasındaki donanmadaki karaya oturan gemilerin korunması ve güvenli bir şekilde boşaltılabilmesi için gemi balastlarından oluşturulduğunu iddia eder.
 8. ^ Konuyla ilgili internet sitesi 27 Eylül 2009 tarihinde erişilmiştir
 9. ^ Tazmanya’daki Eaglehawk Neck’de de bu özellik gözlemlenebilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]