Big in Japan (Alphaville şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

"Big in Japan" Alman synth-pop grubu Alphaville'in ilk single'ıdır. 1984 albümleri Forever Young'dan alınmıştır.

Single Almanya, İsveç ve İsviçre dahil pek çok ülkede başarılı oldu. Aynı zamanda grubun UK Singles listesinde 8. sıraya yükselen tek UK Top 75 hit oldu. Şarkı ayrıca Aralık 1984'te Hot Dance Club Play'de bir numaraya ulaştı.

Şarkı sözleri, müzik ve tema[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup, ilk olarak bas hattını oluşturmak için kullandıkları bir Roland System-100M'ye sahipti. Şarkının zamanlaması, şarkının ortasında hızı iki katına çıkaran "Güvenlik Dansı" ndan etkilendi. Melodi, grubun her üç üyesi tarafından taşra stüdyolarında çalışarak geliştirildi.[1]

Marian Gold şarkı sözlerinin çoğunu bir dişçiye giderken geliştirdi. Tema, Berlin Hayvanat Bahçesi istasyonunun kirli uyuşturucu ortamına karışan iki arkadaşa dayanıyordu. Şarkı, uyuşturucudan uzak olmayı hayal eden bu tür aşıklardan bahseder. "Japonya'da büyük" nakaratı başka bir dünyada başarılı olma fikrini simgeler.

« Bu satırın belirli bir anlamı vardır. Bu, eğer tamamen bir kaybeden iseniz, diğer insanlara 'Ben kaybeden değilim çünkü Japonya'da gerçekten büyüğüm' diyorsunuz demektir. Kaybedenlerin yalanı ve şarkının anlatıldığı bu keşlerin hikayesine çok trajik bir şekilde mükemmel bir şekilde uyuyor.[1] »
(Marian Gold)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Gold, Marian; Lloyd, Bernhard (15 Mart 2019). "How I wrote 'Big in Japan' by Alphaville". Songwriting Magazine. Duncan Haskell tarafından görüşme yapıldı. Duncan Haskell. 21 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2020.