Bezgin Bekir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bezgin Bekir
Bezgin bekir.jpg
Tuncay Akgün'ün yarattığı Bezgin Bekir karakteri.
Yayım bilgileri
Yayımcı Gırgır
Yaratan Tuncay Akgün

Bezgin Bekir, karikatürist Tuncay Akgün tarafından yaratılmış bir çizgi karakter. Gözleri her zaman yarı açıktır ve genellikle koltuğunda otururken ya da yatarken, bolca yastığın ve kedinin olduğu bir ortamda görülür. Bekir, üşengeç bir karakterdir.[1] Karakter bazı toplumsal olaylara tepkiler verir.[2][3]

Limon dergisinin ilk sayısında çizerin 'Kısırdöngü' köşesindeki karakterlerden biriydi. Dikkat çekerek diğerlerinden ayrıldı ve yoluna bağımsız devam etti. Akgün karakterini şöyle tanımlıyor: "Bekir'in yavaşlığında bir tavır var, bu tavır zamanı algılamayla ilgili. Buradaki zamanın algılanması ise daha çok doğu kültürüyle bağlantılı. Yavaşlığın içinde bir hal vardır, bir olma hali, bir mertebe... Bezgin Bekir bizdeki o duyguyu çıkartmış olduğu için de kabul görmüş olabilir. Ama yavaşlığın parçası olan tembelliği de çok ciddiye alıyorum."[4]

Üşengeç ve tembel kişilerin tanımlanmasında kullanılır.[5]

Kadıköy Karikatür Evi'nde bulunan Bezgin Bekir heykeli.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bezgin Bekir". http://www.unutulmayankarakterler.com. 16 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ "Bezgin Bekir'den Sakin Şehir Seferihisar'a Destek". http://www.haberler.com. 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  3. ^ "Duran Adam'a Bezgin Bekir desteği". http://www.haberartiturk.com. 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  4. ^ "Nice nice yıllara Bezgin Bekir!". http://www.haber7.com. 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  5. ^ "'Bezgin Bekir' sendromu!". http://www.sechaber.com.tr. 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)