Beyobası, Köyceğiz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beyobası Köyü
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Köyceğiz
Coğrafi bölge Ege
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48800
Resmî site

Beyobası, Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nin birleştiği yerde, MuğlaFethiye Karayolu’nun 72. km’sinde Muğla'nın Köyceğiz ilçesine bağlı, birçok doğal güzelliğe ve narenciye bahçelerine sahip olan turistik bir mahalledir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyobası'nın iç kesiminde Akdeniz iklimi, dağlık bölgelerde ise Karasal iklim görülür. Türkiye'nin Doğu Karaniz'den sonra en çok yağış alan Beyobası ve çevresinde kış yağmurlarının 3-4 ay sürdüğü görülmüştür. Dört mevsim belirgin olarak yaşanır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

beldenin önemli ve neredeyse tek denilecek geçim kaynağı, narenciye bahçeleri dir. Belde nüfusunun çoğunun narenciye bahçeleri bulunmaktadır. Ne yazık ki çok cüzi miktarlara satımı yapıldığın dan belde halkının ekonomisinin fazla iyi olduğu söylenemez. Tarım ürünleriyle geçinen bir beldemizdir. Beldede alabalık tesisi de bulunmaktadır. Alabalık tesisi dış ülkelere ihracat yapan bir tesistir.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Özellikle yaz turizminin daha etkili olan Beyobası'nın en önemli özelliklerinden biri rafting yapımına uygun yerler barındırmasıdır. Dalaman Çayı çevreside piknik yapmak için uygun yerleri ve doğal güzellikleri vardır. (Topgözü) Ayrıca Yuvarlak Çay'nın beldeye akan suları üzerinde kurulmuş restaurantlarındaki fırında alabalığın lezzeti de turistleri beldeye çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]