Beyaz dudaklı yeşil ağaç engereği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Beyaz dudaklı yeşil ağaç engereği
Trimeresurus albolabris male.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Reptilia (Sürüngenler)
Takım: Squamata
(Pullular)
Alt takım: Serpentes(Yılanlar)
Familya: Viperidae(Engerekgiller)
Cins: Trimeresurus
Tür: Trimeresurus albolabris

Beyaz dudaklı yeşil ağaç engereği (Trimeresurus albolabris), genelde ağaçların üzerinde dinlenerek vaktini geçirir. Ta ki küçük bir ağaç memelisi o ölümcül hatayı yapana kadar... Şimşek gibi fırlar. Bu bir fındık faresi değil bir insan bile olabilir. Endonezya'da yaşar. Her yıl 30-40 kişi öldürür[kaynak belirtilmeli]. Takma adı sessiz katildir. Genelde 800 gram ve 75–95 cm kadar olurlar. Yağmur ormanlarında yaşarlar ve bazen insanlarla karşılaşırlar. Engerek oldukları için zaten fazla hareketli değildirler ve kaçmak yerine savaşmayı tercih ederler. Toplam uzunluğu 600 mm erkek, dişi 810, kuyruk uzunluğu erkeklerde 120 mm, dişiler 130 mm olur.

Kafa yapısında 10-11 (12) tane üst labial, kısmen veya tamamen öncelikle burun içine erimiş oluşur. Kafa ölçekleri, dengeli küçüklüktedir, düz ya da üst üste gözlenen zayıf karinalıdır. Renk ve desen: Gözlerin altında baş tarafında, üzerinde yeşil, beyaz sarı veya açık yeşil, kafanın geri kalanından daha açıktır. Göbek altında, sarımsı yeşil ya da beyaz bir ventrolateral şerit tüm erkeklerde mevcuttur ama dişilerde yoktur. Kuyruk sonu diğer ağaç engerekleri gibi kahverengi benekli değildir. Bazen genişlemiş dar ve aralarında 8-12 pulla bölünmemiştir. Zamansal ölçeklerde pürüzsüzdür.

Gövdesi (nadiren 19) boyuna ölçekli satırları 21'e sahiptir. Karın pulları dişilerde 152-176, erkeklerde 155-166 tanedir. Subcaudals kadınlarda, erkeklerde 60-72 olarak, 49-66 eşleştirilir. Hemipenes dikenleri olmayan bireyler olabilir.

Yaşam alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bangladeş, Kamboçya, Çin (Fujian, Guangdong, Hainan, Hong Kong, Jiangxi, Guangxi, Guizhou ve Yunnan), Hindistan (Assam ve Nicobar Adaları), Endonezya (Sumatra, Bangka, Batı Java ve Madura), Laos, Myanmar, Tayland ve Vietnam; Endonezya: Doğu Java, Bali, Lombok, Sumbawa, Sumba, Komodo, Rinco, Flores, Adonara, Lembata, Pantar, Alor, roti, Semau, Timor, Wetar, Kısar ve Romang; Kuzey Hindistan (Kaşmir) ve Nepal.

Avları[değiştir | kaynağı değiştir]

Memeliler, kuşlar, omurgasızlar ve bazen de balıklar.

Zehir[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanlar için ölümcüldür. Hastaneye yetişince kurtulma oranı %80'dir ancak 2 saat içinde bir insanı öldürebilir.

Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Beyaz dudaklı yeşil ağaç engereği ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Beyaz dudaklı yeşil ağaç engereği ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.