Besic

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İran Devrim Muhafızları Ordusu
Besic Gücü
Etkin4 Kasım 1979 - günümüz
Ülke İran
Bağlılıkİran Devrim Muhafızları Ordusu
TipiMilis
Büyüklükbilinmiyor
Parçasıİran Silahlı Kuvvetleri
KarargâhTahran
Komutanlar
KomutanGeneral Gülemrıza Süleymani
Nişanlar
Bayrak

Besic (Farsça: بسيج), Ayetullah Humeyni tarafından Kasım 1979'da İran'da kurulan, gönüllü milis teşkilatı. Örgütün resmi adı Besic Direniş Gücü'dür (Farsça: نیروی مقاومت بسیج).

Besic, günümüzde İslam Devrimi Muhafızları Ordusu'nun bir alt koludur ve devlete çalışan gönüllü gençlerden oluşur. İran yasalarının hiçbir kısmında Besicin barış zamanında silahlanma gibi bir yetkisi bulunmamasına rağmen silahlı bir gücü oluşturmuştur. İslam Cumhuriyeti yasalarında Besic yargının yaptırım kolunu oluşturabilileceğine dahil maddeler bulunduğu için Polis hiçbir zaman Besici sokaklardaki yaptırımından alı koyamamış ancak yıllardan beri Polis-Besic arasında tartışmalar yaşanmıştır.

2009 yılında Mahmut Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını ilan etmesini takiben çıkan olaylarda Besic ana baskı kolunu oluşturmuş resmi bir makam olmadıkları için işledikleri cinayetlerin sorumluluğu hiçbir organ tarafından kabul edilmemiştir. Besicin hiçbir üniformasının bulunmadığına istinaden ülkede onlara takılan lakap "sivil kıyafetliler" olmuştur. olaylarda kimi zaman Besice bağlı kuvvetler özellikle protestocuların veya protestolar sırasında kaçtıkları apartmanları basmış evlerede ciddi hasralar meydana getirmişlerdir. olayları takiben ev sahipleri muhalifet liderlerinin desteği ile çeşitli davalar açmış sonunda ise Besic komutanı Ayetullah Talib "onlar Besic değildir, besicin adını karalamak için yabancı güçler tarafından gönderilmiş besic üniforması giyen ajanlar" açıklaması getirmiş ancak bu sözdeki ana eleştiri noktası besicin üniformasının bulunmaması olmuştur.[1] iddialara göre yıllardan beri camileri kendileri karargâh olarak seçen Besic güçleri camilerin bodrum katlarında tutukladıkları rejim muhaliflerine işkence uyguluyor ve gayri resmi Devrim Muhafızları hapishaneleri gönderiyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ""Ahmedinejad'dan büyükbaş teşbihi", NTVMSNBC, 23 Kasım 2006". 26 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2007.