Bernie Rhodenbarr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bernie Rhodenbarr, roman yazarı Lawrence Block’ın Hırsız serisinin hayali kahramanıdır. İlk kez 1977 yılında yayınlanan Umduğunu Değil Bulduğunu Yiyen Hırsız kitabında ortaya çıkmış ve Block’ın on romanında ve The Burglar Who Dropped In On Elvis isimli kısa hikâyesinde yer almıştır.

Kişilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Bernie Rhodenbarr, kilit açma ve izinsiz girme konusunda tam bir uzman ve bu eylemlerin sağladığı heyecanın bağımlısı olan New York'lu bir hırsızdır. Gençlik yıllarını hapishanede geçirdiğinden, salıverildiği günden beri bir kez daha yakalanmamak için son derece dikkatli çalışmaktadır.

Bernie'nin hırsızlıkları, hedefin belirlenmesinden, kaçış yollarına kadar çok iyi planlanmış ve uygulanmış eylemlerdir. Buna rağmen, bazı hırsızlıklar sırasında Bernie cansız bedenlerle karşılaşmaktan kaçınamaz. Bu Bernie Rodenbar kitaplarının tipik başlangıç noktasıdır ve Bernie adını temize çıkarmak için bu cinayeti aydınlatmaya çalışır. Bernie’nin soruşturma tekniği, cinayetle ilgili olanların sorgulanmasını değil, aynı zamanda delil bulabilmek için ilgililerin evlerine izinsiz ziyeretleri de içerir.

Kipling’den Alıntı Yapmayı Seven Hırsız’dan itibaren Bernie, kullanılmış kitap ticareti yapan Barnegat Kitabevi'nin sahibi olarak karşımıza çıkar. Bernie bu kitabevini, emekli olmak isteyen sahibinden devralmış ve hırsızlık işleri ile finanse etmiştir. Mal sahibinin kirayı aşırı artırmasına kadar, kitabevinin kar ettiği görülmektedir. Aşırı kira artışı nedeniyle Bernie kitabevini satın almak zorunda kalmış ve üzerindeki ipoteği daha sonraki bazı hırsızlıkları ile kaldırmıştır. Kitabevi aynı zamanda, arkadaşı Carolyn tarafından armağan edilen Raffles isimli, kuyruksuz kedisinin de evidir.

Lawrence Block’a göre Bernie’nin kitabevi sahibi olmasının bir amacı da kadınlarla tanışmaktır. Bernie sağlıklı bir cinsel hayatı sever ve her romanında en az bir kadınla birlikte olur. Ancak, düzenlilik arz eden bir kız arkadaşı yoktur. Ayrıca Scotch viski içmeye bayılır ve fakat işe çıkacak ise Perrier içmeyi tercih eder.

Arkadaşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Carolyn Kaiser, Bernie'nin en iyi arkdaşı ve zaman zaman bazı işlerinde suç ortağıdır. Bir lezbiyen olan Carolyn, Bernie’nin kitaplığına yakın bir yerde köpek kuaförlüğü yapmaktadır. İkili sık sık akşamları bir iki tek atmak üzere ve her öğlen mutlaka birinin dükkânında sandviç yemek için bir araya gelirler. Herhangi bir acil duruma karşı Bernie’nin dairesinin ve kitabevin anahtarlarının bir yedeği Carolyn’de bulunur.

Ray Kirschmann, New York polisinde detektiftir. Bernie’nin yasal olmayan işlerini rüşvet karşılığı görmezden geldiği için, Bernie tarafından “paranın satın alabileceği en iyi polis” olarak tanımlanır. Genellikle, kitapların sonundaki sahnelerde Bernie’nin ciyanetleri çözüme kavuşturacağı toplantılarda polisi temsilen bulunur. Üzerinde emanet gibi görünen pahalı elbiselerle dolaşır. Carolyn ile birbirlerinden hiç hoşlanmazlar.

Bernie Rhodenbarr uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin ikinci kitabı Dolaptaki Hırsız, Burglar olarak sinemaya uyarlanmıştır. Bernie rolü ilk önce Bruce Willes’e teklif edilmesine rağmen, beyaz bir ekrek olan karakter Whoopi Goldberg tarafından (Bernice ismiyle) oynanmıştır. Bir uçak yolcuğu sırasında, filmi sesini işitmeksizin izleyen Block, filmin kendi kitabından uyarlandığını ancak filmin sonundaki yazılardan anladığını belirmiş ve uyarlamadan hiçbir şekilde tatmin olmamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]