Bernardo O'Higgins

Vikipedi, özgür ansiklopedi
220.148.4.43 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 13.23, 17 Haziran 2016 tarihli sürüm (→‎Türkiye'deki Anıtı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bernardo O'Higgins

Bernardo O’Higgins Riquelme (20 Ağustos 1778 Chillán, Şili- 24 Ekim 1842, Lima, Peru) asker ve Şili'nin bağımsızlık savaşcısıdır. 1817-1823 yılları arasınada Şili'nin ilk Director Supremo 'sudur.

Hayatı

Concepción'nun o zamanki belediye başkanı Ambrosio O’Higgins'in evlilik dışı oğlu olarak Chillán'da dünyaya gelir. Daha sonra babası Şili valisi ve Peru valisi olur. Annesi Isabel Riquelme Chillán'da tanınmış bir kişidir.

İlk yıllarında annesinin ailesinin yanında yaşar. Babası, finansal açıdan onu desteklese ve eğitimi ile ilgilense de ilişkisi mesafelidir. O zamanlar İspanyol hükümet memurlarının yerli kadınlarla evlenmesi yasaktır.

Ambrosio O’Higgins, Peru valisi olduğunda eğitimini tamamlaması Bernardo’yu Londra’ya gönderir. O’Higgins, mesela Venezuellalı Francisco de Miranda gibi Güney Amerika’nın bağımsızlık savaşçılarının çevresine girer. Lautaro mason locasına katılır.

Bağımsızlık savaşı

1810'da Şili'nin bağımsızlık savaşçılarına katılmıştır. 1813'de hareketin savaş kanadının komutanlığına getirilir. 1814'de Rancagua Muharebesi'nde yenilir ve Arjantin'e kaçmak zorunda kalır. Şili'de Reconquista devrine girilir.

1817 General José de San Martín ile Andlar'dan yürüyüşe geçerek İspanyolları Chacabuco Muharebesi'nde yener. Kaybedilen Cancha Rayada Muharebesi'nde 1818 yılında kolundan yaralanır.

Maipú Muharebesi 5 Nisan 1818 tarihinde Şili bağımsızlık savaşçılarına nihai galibiyeti getirir. Muzaffer José de San Martín milli bir hükümet kurar. Bununla birlikte Şili devlet başkanlığını Bernardo O’Higgins’in lehine reddeder.

Director Supremo

O'Higgins, Ülkenin aristokrasisi tarafından bağımsız Şili’nin ilk lideri olarak tanınır ve diktatör yetkileri ile donatılarak Director Supremo ünvanı verilir. Makamına 16 Şubat 1817'de çıkar. 12 Şubat 1818'de Şili bağımsız olur.

Hükümetinin altı yılı içinde askeri akedemi kurar ve yeni bir Şili Bayrağı yürürlüğe koyar. Dış politikada San Martin’in başarısız olan Peru'daki diğer akınlarını destekler. Bu askeri mağlubiyetler ile radikal ve liberal refaormları (arsitokrasinin kaldırılması, arazi sahipleri ve kilisenin güçlerindeki sınırlamalar) büyük toprak sahiplerini ve muhafazakarları kızdırır. 28 Ocak 1823'de indirilir.

O’Higgins sürgün olarak Peru'ya gider ve 1842’de Lima'da ölür. 1869 bedeni Şili’ye nakledilir. 1979'dan beri mezarı Santiago'da, başkanlık sarayı La Moneda önündeki Altar de la Patria-Mozolesi'nde bulunur.

Türkiye'deki Anıtı

Ankara'daki Aşağı Ayrancı semtinde bulunan Şili Meydanı'nda kendisine ait bir anıt bulunmaktadır.