İçeriğe atla

Berlitz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Berlitz Dil Okulları

Berlitz, Maximillian Berlitz tarafından 1878’de Amerika Birleşik Devletlerinde Rhode Island eyaletinde kurulan Berlitz Metodu ile yabancı dil eğitimi veren bir dil okuludur.

Berlitz Dil Okulları günümüzde 72 ülkede 550 şubesi ile yabancı dil ve kültürler arası iletişim eğitimleri vermektedir.

Berlitz Metodu ve Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlitz Metodu konuşma odaklı yabancı dil eğitimlerinin ilkidir. Tamamen tesadüfi bir şekilde bulunmuştur.

Bir Fransız eğitmene ihtiyaç duyan Maximillian Berlitz, New York Times gazetesine bir reklam verir. Nicholas Joly isimli Fransızca öğretmeni etkileyici bir öz geçmişe sahiptir.

Eğitimlere başlamak için okula geldiğinde Joly'nin zar zor İngilizce konuşabildiği fark edilir. Hasta olan Maximillian Berlitz'in Joly'i derslere başlatmaktan başka bir seçeneği yoktur. Berlitz, Joly'den öğrencilere nesneleri işaret ederek göstermesini ve tanımlamasını, öğrencilerin bol tekrar yaparak konuşmalarını sağlamasını istedi. Maximilan Berlitz en iyisini umarak hastalığından dolayı bir süre evinde dinlenmeye çekildi.

Birkaç hafta sonra Maximillian Berlitz, Joly'nin öğrencilerinin benzer sürede klasik dil eğitimini alan diğer öğrencilerden çok daha akıcı ve aksanlı Fransızca konuşabildiklerini fark etti. Böylece Berlitz Metodu doğmuş oldu.

Berlitz Metodunun orijinal prensipleri bugün hala konuşma odaklı yabancı dil eğitimlerinin temellerini oluşturmaktadır. Sadece öğrenilen dilde iletişime dayalı, ana dilinde eğitim veren öğretmenler ile gramerin örneklerle ve görsel sunumlarla anlatıldığı konuşmaya dayalı bir eğitim sistemidir.

1881 - 1914: Dünyaya Yayılma[değiştir | kaynağı değiştir]

Açılan ilk dil okulunun çok başarılı olmasıyla Berlitz Amerika Birleşik Devletlerinin batı yakasında birçok yeni şube açtı. 1886 yılında şirket genel merkezini New York şehrine taşıdı ve San Francisco şehrinde okul açarak pasifik kıyılarına ulaştı. Berlitz Amerika dışındaki okullarını 1888 yılında Almanya Berlin'de, 1889 yılında Paris Fransa ve yine aynı yılda Londra İngiltere'de açtı.

1929: Büyük Buhran Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Dünya Savaşı başladığında Berlitz Dünya çapında 200'den fazla şubeye sahipti. Fakat Avrupa'da hem ittifak hem itilaf devletlerine yayılmıştı. Bu nedenle operasyonları yönetmek oldukça zorlaşıyordu. Berlitz Amerika operasyonları büyük ölçüde devlet kurumlarına yabancı dil eğitimi vererek ayakta kaldı. Avrupa operasyonları ise Berlitz'e öğretmen olarak katılan sonrasında bütün Berlitz Avrupa operasyonlarının başına geçen Mme Thérèse Delpeux tarafından yönetiliyordu. Mme Th. Delpeux[ölü/kırık bağlantı] çok uluslu bir firmayı yöneten ilk kadın çalışanlardandır ve Berlitz tarihinde çok önemli bir yere sahiptir.

1964: Berlitz Total Immersion®[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlitz Total Immersion® programı 1064 yılında bir deney ile başladı. Bire bir özel ders olarak bütün bir günü öğrenilen dilde yaşamayı baz alır. Öğle yemeklerinde ek konuşma pratiği yapılması için öğretmen ile birlikte olunması öngörülür. Bu deneysel çalışmanın sonuçlarının beklenenden iyi ve talebin çok yüksek olmasından dolayı Berlitz Total Immersion® ismiyle ticarileştirilmiş ve bütün Berlitz şubelerinin eğitim programına dahil edilmiştir.

1970: Yabancı Dil Eğitiminde Teknoloji Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Teknolojide yaşanan gelişmeler Berlitz eğitimlerinde de kendine yer bulmaya başladı. Farklı aksanların dinlenebildiği ses kasetleri öğrencilerin farklı aksanları duymalarına ve kendi kendilerine yaptıkları çalışmalardan daha fazla verim almalarını ve böylece yabancı dilde daha hızlı gelişim göstermelerini sağladı.

1982: Çocuklar İçin Yabancı Dil Eğitim Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlitz, 1980'li yıllarda çocuklara özel yabancı dil eğitim programlarını geliştirerek müfredatına yerleştirdi. Farklı yaş gruplarına farklı materyaller ile hem öğrenme hem eğlenme amacı taşıyan programların başarısı üzerine Berlitz şirketi içinde ayrı bir departman kurularak sadece çocuk ve gençlerin eğitimine özel programlar geliştirilmeye devam edildi.

2003: Online Yabancı Dil Eğitimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlitz, 2000'li yıllarında başında Internet hızlarının artması ile birlikte yüz yüze eğitimlerini online platformlara taşıdı.

Berlitz Metodunun Etkinliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlitz Metodunun efektifliği konusunda birçok akademik çalışma bulunmaktadır. 2018 yılında Dünya Sağlık Örgütün (WHO) yayınladığı Review of the WHO Global Language Programme (WHO Global Dil Öğrenme Programı)[1] bu konuda yapılmış en kapsamlı çalışmalardan birisidir.

Berlitz ve Atatürk[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Ocak 1930 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti kurusucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten dil eğitime yapılan katılardan dolayı teşekkür mektubu[2] almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "REVIEW OF THE WHO GLOBAL LANGUAGE PROGRAMME" (PDF). 15 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). 
  2. ^ "Atatürk'ün Berlitz'e Gönderdiği Teşekkür Mektubu". 15 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.