Benzinci

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Modern benzin istasyonu, Karlskrona,İsveç
Finlandiya'daki bir benzincide çalışan pompacı

Benzinci, benzin istasyonlarında ödeme hariç işleri yapan meslek grubudur. Otomobil sahipleri ya da şoförleri; araçları için gerekli akaryakıtı, benzin istasyonlarında, pompalar yardımıyla dağıtan benzincilerden sağlarlar.

Benzin istasyonu bağımsız olabileceği gibi, bazen başka bir ticarethaneye bağlı olabilir. Tam teşkilatlı bir benzin istasyonunda yüksek ya da düşük oktanlı benzin, mazot, gazyağı ve motor yağlarıyla çeşitli yedek parçalar satılır. Ayrıca bazı benzin istasyonlarında büfeler ve araba bakım bölgeleri bulunur. Benzin istasyonları genellikle bir yetkili dağıtıcıdır ve benzinciler büyük bir petrol şirketi hesabına çalışır. Ama bu durumda bile, bağımsızlığını bir ölçüde korur ve servisini dilediği gibi organize edebilir. Şehirlerarası bir yolun ıssız bir kıyısında tek başına veya şehir içindeki gürültülü bir dört yol ağzında çalışmaya katlanmalıdır.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Benzin Nedir ? Yapısı ve Özellikleri". 4 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2021. 
  2. ^ "Akaryakıt Satış Elemanı (Pompacı), Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Meslek Kodu". 2 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2021.