Benue

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jimeta'nın güneydoğusundaki Benue Nehri.
Benue Nehri havzasını gösteren harita.

Benue (Fransızca: la Bénoué) Nijer Nehri'nin ana kollarından biridir. Nehir, aşağı yukarı 1,400 kilometre uzunluğunda ve yaz aylarında su taşıtlarının neredeyse serbestçe yol alabileceği şekildedir. Sonuç olarak, aktığı bölgede önemli bir taşıt yolunu oluşturur.

Kamerun'un kuzeyindeki Adamawa Platosu'ndan başlar ve batıya akar. Garoua kasabası ve Lagdo Rezervi'nin içinden geçerek Mandara dağları'nın güneyinde Nijerya'ya gider, sonra Jimeta, Ibi ve Makurdi'nin içinden geçer ve Nijer'deki Lokoja'ya ulaşır.

Nehrin büyük kolları, taşkınlar sırasında Benue Nehri'ni, Çad Gölü sisteminin bir parçası olan Logon Nehri'ne bağlayan Gongola Nehri ve Mayo Kébbi'dir. Diğer kollar arasında Taraba Nehri ve Katsina Ala Nehri bulunur.

Kesişme noktalarında Benue Nehri, Nijer Nehri'ni hacim olarak geçer (ortalama debileri: 3400 m³/s Benue, 2500 m³/s Nijer). İlerleyen yıllarda irigasyon nedeniyle iki nehrin de yüzey suyu miktarı oldukça düşmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamu malı Bu madde artık kamu malı olan bir yayından alınan metni içeriyor: Chisholm, Hugh, (Ed.) (1911). "madde adı gerekli". Encyclopædia Britannica (11. bas.). Cambridge University Press.