Beni Ben Yapan Ne?

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beni Ben Yapan Ne?
Beni Ben Yapan Ne.jpg
Yazar Robert Winston
Tür Bilim kitapları
Yayım 2006 (1. Basım)
Yayımcı Tudem Yayınları,
ISBN 975-9081-35-0

Londra Imperial Üniversitesi Doğurganlık Araştırmaları Profesörü Robert Winston Beni Ben Yapan Ne? ya da özgün adıyla What Makes Me, Me? kitabında, diğer kitaplardan farklı olarak insan vücuduna ve zihnine yapılan bir yolculukla, bizi şekillendiren şeyin genlerimiz mi yoksa içinde yaşadığımız dünya mı olduğunu araştırır.

Kitap eğlendirici bir dille gerçekleri ortaya çıkarırken, okuruna, kişiliği hakkında bilgi edinmesi için genlerini incelemesine yarayan aktiviteler sunar. Parmak izleri aslında ne içindir? Beni ben yapan ne? Neden bazıları vücudunun sağ tarafını bazıları sol tarafını kullanır? Düşüncelerimiz nereden geliyor? gibi sorulara cevap arayan Winston, insan biyolojisini tüm aile bireylerinin okuyabileceği şekilde anlatır.

Beni Ben Yapan Ne?, insan vücuduna ve onun gizemine ışık tutan fotoğraflarla, bilimsel konuları eğlenceli ve ilgi çekici kılar.

Robert Winston, akademik çalışmalarının yanı sıra "İnsan Vücudu, Süper İnsan, Mağara Adamlarıyla Yürümek ve İnsan Zihni" gibi TV dizileri de yapmıştır. İnsan doğurganlığı konusunda yaptığı çalışmalarıyla ün kazanan Winston, "Royal Society Vkf. Prestij Ödülü", "Michael Faraday Altın Madalyası" sahibidir.

Winston'ın, Beni Ben Yapan Ne? isimli kitabı, 2005 yılında Aventis Ödülü'ne layık görülmüştür.