Beneath a Steel Sky

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beneath a Steel Sky
Geliştirici Revolution Software Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Virgin Interactive Entertainment
Yapımcı Revolution Software
Seri Steel Sky Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor Virtual Theatre
Platformlar DOS, Amiga, Amiga CD32
Tür Macera
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Beneath A Steel Sky (Türkçe: Çelik bir göğün altında) 1994'te çıkmış bilimkurgu türünde bir oyundur. Distopik bir gelecekte, büyük bir şehrin en üst katında mahsur kalmış bir karakterin başından geçenleri anlatır. Revolution Software'in geliştirdiği Virtual Theatre (Sanal Tiyatro) motorunu kullanan ikinci oyun olan BASS, şu an freeware olarak indirilebilir durumdadır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun arka plan hikâyesi ünlü çizer Dave Gibbons'ın çizdiği çizgi roman ile açıklanıyor. Biz ise oyuna, Avustralya'nın henüz kentleştirilmemiş bir bölgesinden tutuklu bir halde gelirken bir kazaya kurban gidip kentin en üst katında kısılı kalmış Foster ile başlıyoruz. Foster, Union City adlı şehirde, şehri kontrol eden büyük birader LINC programından köşte bucak kaçmak zorundadır, çünkü o bir suçludur. Suçu nedir bilmese de kaçmak zorunda olduğunun bilinciyle en aşağı kata inmek istediğini biliyordur. Foster'ın yanında bizim kontrol edemediğimiz bir de ufak robot var, Joey. Zaman zaman iyi anlaşamayan ikili, genelde Foster'ın Joey için seçtiği vücutlar hakkında tartışıyorlar.

Evren[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun evreni distopik bir Avustralya'da geçmekte. Burada, bir nükleer savaşın ardından Avustralya'nın eyaletleri Ticaret Birliği'ne bağlanmış, ve "Şehir Devletleri" olmuştur. Biz oyuna ikinci büyük şehir devleti Union City'de başlıyoruz. Alt katlara inildikçe distopik havanın daha çok hissedildiği oyunun en takdir edilen noktası bu.

Devam Oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Revolution Software (Broken Sword serisinin de yapımcısı) yıllardır bir Steel Sky 2 istediklerini belirtiyor. Broken Sword 4'ün çıkmasının ardından şimdilik bir oyun gözükmese de, yapımcılardan Charles Cecil, oyunun umudunun bitmediğini söyledi. Dave Gibbons'la da tekrar çalışmayı dört gözle beklediğini söyleyen Cecil, çıkarsa oyunun 3 boyutlu olacağını da söyledi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]