Belge odaklı veritabanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Belge odaklı veritabanı veya belge deposu, yarı yapılandırılmış veriler olarak da bilinen belge odaklı bilgileri depolamak, almak ve yönetmek için tasarlanmış bir bilgisayar programı ve veri depolama sistemidir.[1]

Belge odaklı veritabanları, NoSQL veritabanlarının ana kategorilerinden biridir ve "belge odaklı veritabanı" teriminin popülaritesi, NoSQL teriminin kullanılmasıyla birlikte artmıştır.[2] XML veritabanları, XML belgeleriyle çalışmak üzere optimize edilmiş, belge odaklı veritabanlarının bir alt sınıfıdır. Grafik veritabanları benzerdir, ancak hızlı geçiş için belgeleri birbirine bağlamalarına olanak tanıyan başka bir katman olan ilişki eklenir.

Belge odaklı veritabanları, doğası gereği, başka bir NoSQL veritabanı konsepti olan anahtar-değer deposunun bir alt sınıfıdır. Fark, verilerin işlenme biçiminde yatmaktadır; Bir anahtar-değer deposunda, veriler doğası gereği veritabanına karşı opak olarak kabul edilirken, belge odaklı bir sistem, veritabanı motorunun daha fazla optimizasyon için kullandığı meta verileri çıkarmak için belgedeki dahili yapıya dayanır. Sistemlerdeki araçlar nedeniyle fark genellikle göz ardı edilebilir olsa da, kavramsal olarak belge deposu, modern programlama teknikleriyle daha zengin bir deneyim sunmak üzere tasarlanmıştır.

Belge veritabanları [a] geleneksel ilişkisel veritabanı (RDB) ile çok farklıdır. İlişkisel veritabanları genellikle verileri programcı tarafından tanımlanan ayrı tablolarda saklar ve tek bir nesne birkaç tabloya yayılabilir. Belge veritabanları, belirli bir nesneye ilişkin tüm bilgileri veritabanındaki tek bir örnekte saklar ve saklanan her nesne, birbirinden farklı olabilir. Bu, veri tabanına veri yüklenirken nesne-ilişkisel haritalama ihtiyacını ortadan kaldırır.

Belgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Belge odaklı bir veri tabanının merkezi konfigürasyonunun belge sunumudur. Her belge odaklı veritabanı uygulamasının bu tanımındaki ayrıntılarda farklılık göstermesi, genel olarak tüm veriler (veya bilgileri) bazı standart formatta veya yazılıda kapsüllediğini ve kodladığını varsayar. Kullanılan değiştirmeler XML, YAML, JSON'un yanı sıra BSON gibi ikili biçimleri içerir.

Not listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ And key-value stores in general.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Drake, Mark (9 Ağustos 2019). "A Comparison of NoSQL Database Management Systems and Models". DigitalOcean. 13 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2019. Document-oriented databases, or document stores, are NoSQL databases that store data in the form of documents. Document stores are a type of key-value store: each document has a unique identifier — its key — and the document itself serves as the value. 
  2. ^ "DB-Engines Ranking per database model category". 16 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2023.