Belemedik, Pozantı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°21′K 34°54′D / 37.35°K 34.9°D / 37.35; 34.9

Belemedik
—  Mahalle  —
Adana
Adana
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adana
İlçe Pozantı
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 74
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0322
İl plaka kodu
Posta kodu 01470

Belemedik, Adana ilinin Pozantı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Belemedik Yaylası, zengin doğa manzarası ile tamamen bakir durumdadır. Ayrıca I. Dünya Savaşı'nda burada görev yapan Alman personelin kullandığı yapılar ve mezarlık mevcuttur. Çakıt Suyu kıyısında kurulmuş Belemedik'te taş ve ahşaptan yapılmış yayla evlerinde konaklanmaktadır. Yaban hayatı yönünden hayli zengin olan yörede yabankeçisi, yabandomuzu ve yırtıcı kuşlar gözlemlenebilir. Mahalledeki anıt çınar ağacı 200 yaşındadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylüler Avşar Türklerindendir. Mahallenin sakinleri, 1970'li yılların sonunda meydana gelen heyelan nedeniyle Adana-Şehitlik (Yeşiloba) Mahallesi'ne iskân edilmişlerdir. Köylüler Türkmen olup, yörede "Tahtacı" olarak bilinirlerdi ve ana geçim kaynakları ormancılıktı. Tren istasyonunun bulunduğu bölgede hem memurlar hem de köylüler ikâmet etmekteydiler. Aşağıdaki tünelin yakınlarında ise yaylacılar ve demiryolu çalışanları otururlardı.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Belemedik'teki tarihi yapılar.

Belemedikliler, Türkmen-Alevi gelenek ve göreneklerine sahiptir. Ünlü yemekleri keşkek, nohut yahni, kömbedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Adana iline 117 km, Pozantı ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 105
2000 74
1997 146

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede son yıllarda modern tarımla işlenen meyve (şeftali, nektari, erik, kiraz, elma) bahçeleri de bulunmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliğini kazanması ile birlikte, muhtarlık seçimleri yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi, PTT şube veya PTT acentesi, sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stablizedir ve mahallede sabit telefon 1 tane vardır.Cep telefonu operatorlerinin hepsi mahallenin birçok bölgesinde çekmektedir. İnşası yeni tamamlanmış bir hidroelektrik santralide mevcuttur.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana'ya 117 km, Pozantı'ya ise 9 km uzaklıkta bulunan bu yayla mahallesine tren veya Pozantı üzerinden araçla stabilize yol ile ulaşılır. Ayrıca, yakındaki Anbaş Köyü'nden geçen stabilize yol ile de ulaşılabilir. Demiryolu istasyon binası kapalıdır. 1981'de meydana gelen büyük bir sel nedeni ile Çakıt Suyu'nun yatağı oynayarak değişmiştir. Belemedik'ten, Çakıt Vadisi takip edilerek 1900'lü yıllarda Almanlar tarafından demiryolu yapımı için lojistik amaçla yapılan yol üzerinden Hacıkırı'na da gidilebilir (arazi araçları ile).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]