Belçika'da arrondisementler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Arrondissement (okunuşu Arrondisman) kavram olarak Fransa'dan gelmektedir. Fransa ve Belçika'da konum olarak eyalet ve belediye arasinda yer alan bir idari birimdir. Bu sebepten idari olarak Türkiye'deki Kaymakamlık, mülki olarak da İlçe kavramı ile kıyaslanabilir.

Her arrondissement göreve atama ile gelen Arrondisement komiseri (kabaca İlçe Kaymakamı) adı verilen bir memurun yetki alanı içindedir. Arrondisement komiseri bir memurdur ve idareci değildir. Görevi eyalet valisini temsil etmektir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelime manası olarak yuvarlamak (matematikte bir sayının kesirli kısmını atıp tama dönüştürmek) demektir.

Belçika'da arrondissement[değiştir | kaynağı değiştir]

Belçika'da çoğu zaman aynı bölgeye tekabül eden 3 değişik türde arrodisement vardır:

  • İdari arrondissement: 43
  • Hukuki arrondisement: 27
  • Seçim arrondisementı: Seçimin türüne göre değişmektedir.

İdari arrondissement[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu 43 idari arrondissement eyaletlerin yönetimsel alt bölümlerini oluştururlar.

Hukuki arrondissement[değiştir | kaynağı değiştir]

27 hukuki arrondisement ise mahkemelerin yetkili olduğu bölgeleri belirler.

Seçim arrondisementi[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçim arrondisementleri ise, federal senato ve avam kamarası için yapılan parlamento seçimlerinde seçim bölgelerini belirler.

En son seçim yasasına göre, seçim arrondisementları eyaletlere bağlı idari arrondisementlara denk düşmektedir. Ancak burada bir tek istisna vardır o da, Brüksel-Baskent ve Hal-Vilvorde arrondisementlarının aynı zamanda Bruksel-Hal-Vilvorde olarak ayrıca bir seçim bölgesi oluşturduğu Flaman Brabant Eyaletinde. Bu ikiliğin yaşandığı Bruksel-Hal-Vilvorde (kısaca BHV) şu an Belçika politikasının gündemini belirleyen ve uzun süreli bir hükûmet krizine yol açmış bir konudur. Çünkü bu bölgeler Flaman Bölgesi içinde bulunsa da seçimlere Valon Bölgesi'nden adaylarda adaylığını koyabilmektedir. Bunun da Flaman tarafına göre bir adaletsizlik oluşturduğu iddia edilmektedir.