Bedelsiz Toprak Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bedelsiz Toprak Partisi
The Free Soil Party
Martin Van Buren

Salmon P. Chase

John P. Hale
Slogan(lar)"Free Soil, Free Labor, Free Men" "Özgür Toprak, Özgür Emek, Özgür İnsanlar"[1][2]
Kuruluş tarihi1848
Kapanış tarihi1854
BirleşmeBarnburner Democrats

Conscience Whigs

Liberty Party
MerkezBuffalo, New York
Gazete(ler)Free Soil Banner
İdeolojiKöle-Karşıtlığı

Amerika Birleşik Devletleri'nde Siyaset • Siyasi Partiler • Seçimler

Bedelsiz Toprak Partisi (İngilizce: The Free Soil Party) Amerika Birleşik Devletleri'nde 1848 yılından Cumhuriyetçi Parti'ye entegre olduğu 1854 yılına kadar varlığını sürdürmüş kısa ömürlü bir koalisyon partisidir. Parti çoğunlukla köleliğin ABD'nin batı topraklarında yayılmasını önlemek üzerine tek sorun siyaseti yürütmeye odaklanmıştır.

Parti Meksika-Amerika Savaşı ve Meksika'nın çekilmesiyle elde edilen topraklara köleliğin yayılması üzerine çıkan tartışmalar sonrasında gerçekleşen 1848 Başkanlık Seçimleri sırasında kurulmuştur. Whigler'in ve Demokrat Parti'nin başkanlık seçimlerinde köleliğin savaş sonrası elde edilen topraklara yayılmasının yasaklanmasına istekli olmayan adaylar atamaları sonucu kölelik-karşıtı Demokratlar ve Whig partililer aynı politikayı güden Özgürlük Partisi üyeleriyle birlikte yeni Bedelsiz Toprak Partisi'ni kurmak için bir araya gelmişlerdir. Bedelsiz Toprak Partisi adayı olarak Martin Van Buren halk oyunun yüzde 10.1'ini almıştır ve bu dönemin Amerikan tarihi boyunca 3. bir parti tarafından alınmış en yüksek oy oranıdır.

Martin Van Buren ve diğer pek çok parti üyesi 1848 seçimlerinden sonra tekrardan Demokrat ya da Whig saflarına geri dönmüşlerdir. ancak parti gelecek 6 yıl boyunca Kongrede varlıklarını sürdürmüştür. Salmon P. Chase, John P. Hale ve Charles Sumner gibi isimler tarafından önderlik edilen Bedelsiz Toprakçılar kölelik tartışmasını bir süreliğine yatıştıran 1850 Uzlaşması'na sıkı bir şekilde karşı çıkmışlardır. Hale 1852 yılında partinin başkan adayı olarak seçimlere katılmıştır ve yüzde 5'lik bir oy almıştır. 1854 Kansas-Nebraska Yasası uzun süredir varlığını sürdürmüş olan Missouri Uzlaşması'nı yürürlükten kaldırmıştır. Bu durum pek çok Kuzeyli kölelik-karşıtı sempatizanı kızdırmış ve Whig partisi'nin yıkılıp yerine yeni Cumhuriyetçi Parti'nin kurulmasına ön ayak olmuştur. Çoğu Bedelsiz Toprakçı sonrasında Birleşik Devletler'in Üç Parti Sistemi (1854-1894) içerisindeki dominant siyasi parti olan bu Cumhuriyetçi Parti'ye katılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Foner, Eric (20 Nisan 1995). Free Soil, Free Labor, Free Men: The Ideology of the Republican Party before the Civil War. Oxford University Press. ISBN 9780195094978. 
  2. ^ Ohio History Central. "Free Soil Party". Ohio History Connection. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2017.