Bayramoğlu, Darıca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bayramoğlu
—  Mahalle  —
Kocaeli Turkey Provinces locator.jpg
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kocaeli
İlçe Darıca
Coğrafi bölge Marmara
Nüfus
 - Toplam 5,563 (2.007)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
Posta kodu 41440

Bayramoğlu, Kocaeli ili, Darıca İlçesi'ne bağlı bir beldedir.

1956 yılına kadar “Üç Burunlar” adıyla bilinen yarımada, birkaç müteşebbisin girişimi neticesinde, günümüzde de halen kullanılmakta olan “Bayramoğlu” adını almıştır. Devlete ait resmi kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, yarımada ve çevresinde inşa edilen tüm yapı ve alanlar; kamp, dinlenme tesisi ve yazlık mesken olarak inşa edilmiş ve bunun neticesinde Bayramoğlu, İstanbul ‘a en yakın tatil beldesi olma özelliğini, günümüze kadar sürdürmüştür.

Bayramoğlu, bir tatil beldesi olmasının yanı sıra, konumu gereği de çok stratejik bir öneme sahiptir. İstanbul ve Kocaeli illerinin tam arasında kalan bu şirin belde, E – 80 İstanbul Anadolu Otoyolu, D–100(E–5) Karayolu, Eskihisar – Topçular Feribot Terminali, TCDD Anadolu Tren Yolu Hattı, Gebze Teknik Üniversitesi, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ve son olarak 2012 yılında hizmete girmesi planlanan Gebze – Halkalı Marmaray Yüzeysel Metrosu ‘nun da yanı başında yer almaktadır.

Beldenin özelliklerinin başında: İstanbul'a 40 km uzaklığı ve doğası gelir. Marmara Denizi'ne doğru uzanan yapısıyla yaz aylarında çekim merkezidir. Yazın mahalle nüfusu dört kat artar. Yazlık yerlerde hizmet sektörü varlık gösterir. Birçok otel ve ufak ticarethane vardır. Yazın İstanbul'dan işinden uzak kalmak istemeyenler için güzel bir tatil beldesidir

Mahallede; Basın İlan Kurumu Tatil Köyü, Kastelli siteleri, Palmiye tatil köyü, Murat tatil sitesi, Yelkenkaya, Hotel Hegsagone http://www.hegsagone.com gibi tesis ve simge yapılar vardır.

Okul mahalle içinde; hastane, ptt, elektrik-su bayileri Darıca'dadır.