Bayraktutan, Iğdır

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bayraktutan
Bayraktutan Köyü girişi
Ülke Türkiye Türkiye
İl Iğdır
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 885 m (2.903 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 807
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0476
Posta kodu 76000

Bayraktutan, Iğdır ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı,  Oğuzların 24 boyundan biri ve Kaşgarlı Mahmud'a göre Divân-ı Lügati't-Türk'teki yirmi iki Oğuz bölüğünden ondördüncüsü; "İgdir"lere mensup Azerbaycan, Dağistan ve İran Horasan Türklerinden oluşmaktadır.

Eski adı Arapkirli 'dür. 1980 yılında Bayraktutan olmuştur. Köy Ermenistan sınırında olduğundan Ermenilerle ortak bir yaşantı sürülmüştür taa ki I. Dünya Savaşına kadar. 1915 olaylarında Ermeni çetelerinin zulmünde kaçmak zorunda olan köylüler genelde İran'ın Hoy şehrinde, Van'ın Erciş İlçesinde, Ağrı'nın Karaköse ilçelerinde yaşamışlardır. Cumhuriyetin ilanından sonraki dönemde geri dönüş başlamıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuz Türk'lerinin kültür, gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Iğdır'ın merkezine 17 km uzaklıktadır.Köyün doğusunda Hakmemet ve Kuzugüden Köyleri, Batısında Çalpala Köyü, Güneyinde Küllük Köyü, Kuzeyinde ise Ermenistan Devleti bulunmaktadır. Köy Ermenistan sınırında bulunmaktadır. Köy sulama kanallarının başladığı noktada olduğundan tamamiyle yeşile teslim olmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Genel olarak Çukurova iklimi yaşanır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1324
2000 807
1997 941

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarıma bağlı olarak meyve yetiştiriciği yaygın olarak yapılmaktadır. Kayısı ve elma yaygın meyvelerdendir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, bayraktutan hacı hanım taşdemir ilköğretim okulu vardır.Okulun web sitesi http://bayraktutan.meb.k12.tr/ dir. Köyün içme suyu şebekesi vardır Bayraktutan Köyünün içme suyu köyün Güneyinde yer alan Toros Sıradağlarının eteklerinde bulunan Mamagan Bulağından [[Mamağan Bulağı] civardaki 5 adet köyün içme suyunu sağlamaktadır.] gelmektedir.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]