Baykuş Müzik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Baykuş Müzik, Türkiye’de caz, folk ve alternatif müzik alanlarında faaliyet gösteren bağımsız müzik yapım şirketi. Kurulduğu 2005 yılından bu yana çıkardığı albümler ve yaptığı müzik projeleri ile Türkiye’nin önemli bağımsız yapım şirketleri arasındaki yerini aldı, yurt dışında da müzik ağlarına dahil oldu.[1] Çıkardıkları albümler tüm dünyada dijital olarak dağıtılıyor. Ayrıca Avrupa’da ve Japonya’da fiziksel albüm satışları mevcut. 2013 yılında Hayyam Stüdyoları ismi ile kendi stüdyosunu açtı, burada konserlere ve müzikle ilgili farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Baykuş Müzik albümü 2005 yılı sonunda yayınlanan Kolektif “Balkanatolia”dır. Ticari kaygılarla hareket etmeyen Baykuş kısa zamanda farklı müzikal alanlarda faaliyet gösteren müzisyenlerin ilgisiyle karşılaşan bir çekim merkezi haline gelmiştir. 2006 yılında pek çok müzik insanının dikkatini çeken ve Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da ilgi ile takip edilen Gevende grubunun “Ev” isimli albümü yayınlanmış, bu albümü geleneksel müzik formları üzerine yeni parçalar besteleyerek bu formların yaşamasına katkıda bulunmayı amaçlayan Kırıka grubunun “Kaba Saz” isimli albümü takip etmiştir. “Kaba Saz” önemli müzik yazarları/dergileri tarafından “yılın en iyi albümü” ve “en iyi ikinci albümü” seçildi. Bunu, Bilgi Üniversitesi Caz Bölümü’nü birincilikle bitiren, tanbur ve bağlama çalım tekniklerini caz gitar tekniği ile birleştiren ve bu özelliği ile yurt dışında atölye çalışmalarına davet edilen Cenk Erdoğan’ın “İle” albümü izlemiştir.[3]

Baykuş Müzik, 2007 yılında Fransız caz ekibi Didier Labbe Quartet’in “Bazaar Kumpanya” albümünde ortak yapımcı olarak yer almıştır. Türkiye geleneksel melodilerinin caz ile birleştirildiği Bazaar Kumpanya albümü Fransa’da basılmıştır. 2010 yılında Hollanda’lı caz ekibi Barana Quintet’in Ömer Hayyam’a adanmış olan Şarap adlı albümü yayınlanmıştır. Bu albümün hemen ardından ise Gevende grubunun “Sen Balık Değilsin ki” albümü çıkarılmıştır. Bu albümde dünyaca ünlü gitarist Eivend Aarset de bir parçada yer aldı. 2011 yılında “Atlıkarınca” isimli sinema filminin soundtrack’i dijital albüm olarak yayınlandı. Filmin müzikleri Gevende grubunun gitar-vokali Ahmet K. Bilgiç tarafından yapıldı. Aynı yılın sonunda Barana grubunun Ceylan Ertem ile yaptığı projenin bir sonucu olan “Xenopolis” albümü yayınlandı. Albüm Hollanda’da da satışa sunuldu. Bu albümü Fransa’da yaşayan ünlü müzisyen Senem Diyici’nin Mavi Yol Quartet projesinin bir ürünü olan “Dila Dila” izledi. 2012 yılının ilk aylarında ise Amerika’da “Arc” adı ile yayınlandıktan sonra Türkiye’de “Kavis” adı ile Cenk Erdoğan’ın ikinci albümü yayınlandı. Bu albümün tüm kayıtları Amerika’da gerçekleştirildi. Albümde dünyaca ünlü bas gistarist Kai Eckhart hem tüm parçalara bas çalarak hem de albümde kendi bestesini seslendirerek yer aldı. Bu albümü Sumru Ağıryürüyen ve Anıl Eraslan’ın birlikte gerçekleştirdikleri deneysel, özgür doğaçlama albümü “Sert Sessizler” izledi. 2012 yılı son aylarında ise Kırıka’nın ikinci albümü “Yılların Ettiğini” yayınlandı. Albüm farklı müzik yazarları tarafından yılın en iyi ilk beş albümü arasında değerlendirildi. 2013 yılının ilk albümü ise Marcus Miller, Lars Danielsson gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşan, birlikte projeler yürüten Bilal Karaman’ın albümü Patika oldu.

Baykuş Müzik rock alanında iyi işler yaptığına inandığı müzisyenlerin albümlerini ise Pİ Müzik markası ile yayınlıyor. Bu marka altında bu güne kadar Çilekeş - Katil Dans, Kırkaltı46, DalgaDenizim Olsun, Ceylan ErtemSoluk, YoraGün Sözleri albümleri çıkarıldı.

Baykuş Müzik’in 2010 yılından bu yana Stüdyo’da farklı müzisyenleri bir araya getirerek yaptığı, daha önce hiçbir yerde çalınmamış, doğaçlama performanslar internet üzerinden “Baykuş Sessions” adı altında yayınlanıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "BAYKUS MUSIC". Womex Virtual. 5 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020. 
  2. ^ Cem Kayıran. "İstanbul'da kolektif müziğin beş noktası". Bantmag. 24 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020. 
  3. ^ "Cenk Erdoğan Trio". Hürriyet Gazetesi. 18 Kasım 2012. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]