Bayağı zebra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.42, 26 Aralık 2014 tarihinde Potkal (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14959489 numaralı sürüm (Kontrol edilmiş sürüm geri getirildi)
Bayağı zebra
Burchell's Zebra (Etosha).jpg
Bir bayağı zebra (Equus burchellii) alt rürü olan Chapman zebrası (Equus burchellii chapmani).
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Perissodactyla
Familya: Equidae
Cins: Equus
İkili adlandırma
Equus burchelli
Boddaert, 1785
RangeMap-PlainsZebra.GIF
Bayağı zebranın geçmiş ve günümüzdeki dağılımı.

Bayağı zebra (Equus burchelli), atgiller (Equidae) familyasını oluşturan tek cins Equus'un zebraları içeren Hippotigris alt cinsinde sınıflanan bir türdür. Ova zebrası olarak da anılan bu türün daha önceleri çözülmemiş olan sınıflaması 2004'te yayınlanmış bir araştırmayla aydınlatılmıştır. Buna göre, bayağı zebra toplam altı alt tür içeren bir taksondur:[1]

Quagga(okunuşu kueha)nesli tükenmiş bir zebra türüdür.Güney Afrika'da yaşardı ama Boer'lar tarafından 1800 yılı civarında yok edildi.Son birey 1883'te Amsterdam hayvanat bahçesinde öldü.Diğer zebraların tersine sağrısında çizgileri bulunmazdı. Reinhold Rau,quagganın ayrı bir tür olmayıp zebranın bir alt türü olabileceğini düşündü ve çizgileri daha az olan bireyleri çiftleştirerek quaggayı yeniden hayata döndürmeye çalıştı.1998'de nihayet quaggaya çok benzeyen Henry adlı bir yavru elde edildi.

Kaynaklar

  1. ^ Plains Zebra. İngilizce Wikipedia. Sürüm: 13 Ocak 2007.