Bayağı kurbağa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bayağı kurbağa
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Amphibia
Takım: Anura
Familya: Ranidae
Cins: Rana
Tür: R. temporaria
İkili adlandırma
Rana temporaria
Linnaeus, 1758
Alt türler
  • R. t. temporaria
  • R. t. honnorati
  • R. t. parvipalmata
Dağılımı

Bayağı kurbağa (Rana temporaria), Ranidae (Gerçek su kurbağaları) familyasına ait bir kurbağa türü. Kuzeyde İskandinavya'da Kuzey Kutup Dairesinin kuzeyinden, doğuda Urallara kadar, İber Yarımadasının tamamına yakını, İtalya'nın ve Balkanlar'ın güneyi hariç hemen hemen Avrupa kıtasının tamamında bulunur. Batıda ise İrlanda'ya kadar yayılmıştır.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erişkin bayağı kurbağaların boyu 6 ila 9 cm arasında değişir.[1] Sırtları ve yanları değişik renklerde olabilmektedir: Zeytin yeşili,[2] gri-kahverengi, kahverengi, zeytin yeşili-kahverengi, gri, sarımsı ve ten rengi gibi.[3] Ancak bayağı kurbağaların çevrelerine uyum sağlayacak şekilde derilerinin rengi açıp koyultabildikleri bilinmektedir.[2] Daha da sıra dışı renklerde bayağı kurbağalar bilinmektedir, İskoçya'da hem siyah hem de kırmızı bireylere rastlanmıştır ve erkek bayağı kurbağaların üreme mevsiminde grimsi mavi renge dönüştükleri de bilinmektedir.[2] Ayrıca sarı derili ve kırmızı gözlü albino bayağı kurbağalar da bulunmuştur.[2] Ortalama ağırlıkları 22,7 gramdır ve dişiler erkeklerden biraz daha büyüktür.[2]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sterry, Paul (1997). Complete British Wildlife Photoguide. Londra: HarperCollins. ISBN 0-583-33638-8. 
  2. ^ a b c d e "Common frog, grass frog". bbc.co.uk science and nature. BBC. 3 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2012. 
  3. ^ Sergius L., Kuzmin (10 Kasım 1999). "Rana temporia". AmphibiaWeb. 14 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2012.